یادداشت روزانه چهارشنبه 17 دی ماه 99 ، بازار سهام امروز را در سایه هیجانات غیراقتصادی با افزایش عرضه‌ها سرخ‌پوش آغاز شد و برخلاف دیروز که هیجانات تنها دامن‌گیر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بود، امروز کلیات بازار گرفتار ترس و هیجان میان سهامداران بود، به طوری که شاخص کل بورس از همان ابتدا با افت قیمت در بسیاری از نمادها آغاز به کار کرد و در نهایت علیرغم بهبود نسبی در پایان معاملات با افت حدود 3 درصدی به 1.310 میلیون واحد بازگشت. شاخص کل هموزن نیز 4.8 هزار واحد از ارتفاعش کاسته و افت یک درصدی را تجربه کرد. در فرابورس نیز شاهد ریزش 1.6 درصدی شاخص کل بودیم.

در مقابل اثر صحبت‌های ضد فولاد دیروز وزیر صمت که احتمال عدم تایید آن توسط شورای عالی بورس بسیار بالاست و همچنین تحریم 16 نماد فولادی توسط آمریکا که البته در رویکرد شرکت‌ها اثرگذار است، اما در کشوری که مدت‌هاست تحریم شده، این امر از مدت‌ها قبل بوده و در محاسبه P/E شرکت‌ها پیش از این لحاظ شده است، سهامداران را به پای صف‌های فروش کشاند. در نتیجه اصلی‌ترین عامل سرخ‌پوشی بازار سهام را باید در اعتماد سهامداران به بورس جست‌و‌جو کرد و متاسفانه سیاست‌مداران با تصمیم‌های آنی و بدون مشورت این اعتماد را بیش از پیش خدشه‌دار می‌کنند.

در جریان دادوستدهای امروز از 338 نماد فعال در بورس،  69 نماد (معادل 20 درصد) صف خرید به ارزش 480 میلیارد تومان داشتند و 118 نماد (معادل 35 درصد) صف فروش به ارزش 879 میلیارد تومان تشکیل دادند. در این بین دو نماد «وکار» بیشترین حجم صف خرید و «خگستر» با حجم 227 میلیون سهم بیشترین حجم صف فروش را داشت.

در معاملات فرابورس (بازار اصلی فرابورس) از 126 نماد فعال، 30 نماد (معادل 24 درصد) صف خرید به ارزش 422 میلیارد تومان و 50 نماد (معادل 40 درصد) صف فروش 603 میلیارد تومانی داشتند. نماد «چخزر» امروز بیشترین حجم صف خرید و نماد «دی» بیشترین حجم صف فروش را داشت.

در بازار پایه فرابورس از 109 نماد فعال در بازار پایه 58 نماد (معادل 53 درصد) صف خرید به ارزش 308 میلیارد تومان و 31 نماد (معادل 28 درصد) صف فروش 188 میلیارد تومانی تشکیل دادند که امروز «شپلی» بیشترین حجم صف خرید و «فاهواز» بیشترین حجم صف فروش را دارا بودند.

از مجموع کل بورس و فرابورس حدود 37 درصد از نمادها قیمت پایانی مثبت و 59.1درصد از نمادها با قیمت پایانی منفی معاملات امروز را پایان دادند. در این بین سه نماد بورسی «فارس»، «فولاد» و «فملی» و سه نماد فرابورسی «کگهر»، «میدکو» و «هرمز» بیشترین اثر منفی بر دو شاخص کل بورس و فرابورس را داشتند.

در جریان معاملات امروز حقوقی‌ها خالص خرید یک هزار و 600 میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین خرید آنان در دو گروه «محصولات شیمیایی» و «چند رشته‌ای صنعتی» بود. در مقابل حقیقی‌ها بیشتر به سهام «کاشی و سرامیک» توجه داشتند.

ارزش معاملات خرد بورس امروز بیش از 10 هزار و 300 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس 4 هزار و 545 میلیارد تومان بود. «شستا» بیشترین ارزش معاملات بورسی را دارا بود.