یادداشت روزانه چهارشنبه 10 دی 99 ، معاملات آخرین روز هفته با افزایش عرضه در بزرگان و گرایش سهامداران به خرید سهام کوچکترها آغاز شد. به طوری که شاخص کل بورس از همان ابتدا روند نزولی در پیش گرفت و در نهایت نتوانست کانال 1.4 میلیون واحد را حفظ کند و پس از 23 روز معاملاتی مجدد با افت یک درصدی به عدد 1.398 میلیون واحد بازگشت.

شاخص کل هموزن اما علیرغم اینکه معاملات خود را مثبت آغاز کرد اما نتوانست در برابر فشار فروشندگان دوام آورد و در دقایق پایانی با افت 0.3 درصدی به محدوده منفی کشیده شد، تا بازار سهام هفته را با سرخ‌پوشی دو شاخص بزرگ بورسی به پایان رساند. بدین ترتیب این هفته 3/5 درصد از ارتفاع شاخص کل بورس و 1 درصد از شاخص کل هموزن کاسته شد. در فرابورس نیز امروز شاخص کل افت 1/2 درصدی را تجربه کرد. این شاخص نیز افت هفتگی 1/6 درصدی را تجربه کرد.

در جریان دادوستدهای امروز از 338 نماد بورسی  45 نماد (معادل 13 درصد) صف خرید به ارزش 364 میلیارد تومان داشتند و 111 نماد (معادل 33 درصد) صف فروش به ارزش 363 میلیارد تومان تشکیل دادند. در این بین دو نماد «برکت» بیشترین حجم صف خرید و «وسلرستا» بیشترین حجم صف فروش را داشت.

در معاملات فرابورس (بازار اصلی فرابورس) از 134 نماد 23 نماد (معادل 17 درصد) صف خرید به ارزش 552 میلیارد تومان و 52 نماد (معادل 39 درصد) صف فروش 168 میلیارد تومانی داشتند. نماد «چخزر» امروز بیشترین حجم صف خرید و نماد «بکهنوج» بیشترین حجم صف فروش را داشت.

در بازار پایه فرابورس از 120 نماد بازار پایه 52 نماد (معادل 43درصد) صف خرید به ارزش 289 میلیارد تومان و 42 نماد (معادل 35 درصد) صف فروش 887 میلیارد تومانی تشکیل دادند که امروز «خاور» بیشترین حجم صف خرید و «خودکفا» بیشترین حجم صف فروش را دارا بودند.

از مجموع کل بورس و فرابورس حدود 40 درصد از نمادها قیمت پایانی مثبت و 55 درصد از نمادها با قیمت پایانی منفی معاملات امروز را پایان دادند. در این بین سه نماد بورسی «شستا»، «فملی» و «تاپیکو» و سه نماد فرابورسی «کگهر»، «زاگرس» و «آریا» بیشترین اثر منفی بر دو شاخص کل بورس و فرابورس را داشتند.

امروز سهامداران عمده خالص خرید911 میلیون تومانی را رقم زدند و بیش از سهامداران خرد خریدار سهام بودند. بیشترین تزریق نقدینگی این دسته از سهامداران به سه گروه «فرآورده‎های نفتی»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «محصولات شیمیایی» بود. در مقابل «انبوه‌سازی»، «مخابرات» و «لاستیک و پلاستیک» سه گروه مورد توجه از سوی حقیقی‎ها بود.

ارزش معاملات کل بورس و فرابورس امروز 27.8 هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات خُرد بورس 11 هزار و 311 میلیارد تومان رقم خورد. در این بین «پارند» بیشترین ارزش معاملات بورس را داشت.