یادداشت روزانه یکشنبه 2 آذر 99 ، شاخص کل با اصلاح بیش از ۷۶۰۰ واحد همراه شد، و همچنان در محدوده مقاومتی ۱/۳۶۰/۰۰۰ الی ۱/۳۰۰/۰۰۰ واحد قرار گرفته است، و در تلاش برای خروج از این محدوده مقاومتی که با توجه با افزایش حجم معاملات روزانه انتظار داریم بزودی از این محدوده خارج شود و به مسیر صعود خود به طور آهسته ادامه دهد

معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز گذشته با حجم سنگین عرضه‌ها مواجه بود. عطش فروشی که در یک ساعت پایانی معاملات روز شنبه در بازار شکل گرفته بود، از همان دوره پیش‌گشایش معاملات امروز، در بازار تاثیر گذاشت به نحوی که در یک ساعت ابتدایی معاملات، شاخص‌کل افت 28 هزار واحدی را تجربه کرد. اما ادامه روند بازار با افزایش تقاضا و در نتیجه آن، افزایش ارزش معاملات خرد همراه بود.

با معامله بیش از 1300 میلیارد تومان، «شستا» رکوردار ارزش معاملات امروز بودنکته قابل تامل دیگر این که بعد از مدت‌ها «دارایکم» نتوانست در بین نمادهایی که بیشترین ارزش معاملات را داشتند، رتبه‌ای بهتر از جایگاه هشتم به دست آورد. در سوی دیگر همانند روز گذشته خودروسازان رکورددار بیشترین حجم معاملات بودند. «خساپا» برای دومین روز پیاپی با جابه‌جایی بیش از 3 میلیارد و 460 میلیون سهم، بیشترین حجم معاملات را داشت و چندین بار صف خرید را تجربه کرد. در مقابل اگرچه بیش از 3 میلیارد سهم از «خودرو» دادوستد شد اما این غول خوردوسازی کشور، امروز چند بار صف فروش را تجربه کرد. در گروه بانک نیز که پس از خودرویی‌ها، حجم معاملات بالایی داشت شرایط به گونه‌ای بود که هم شاهد صف خرید در نمادی همانند «وتجارت» بودیم و هم شاهد صف فروش در نماد «دی».

جدای از گروه‌ها و نمادهای بزرگ و تاثیرگذار، این روزها گروه‌های کوچک‌تر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. در معاملات امروز نیز گروه قندوشکر، زراعت و خدمات وابسته، دارویی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فنی مهندسی و ... وضعیت به مراتب بهتری نسبت به کلیت بازار داشتند. در نهایت ارزش معاملات خرد به بیش از 17 هزار میلیارد تومان رسید که اگرچه نسبت به روز شنبه کمتر است اما بیانگر بهبود کلی معاملات در روزهای اخیر دارد.  با افت 7688 واحدی شاخص‌کل، نماگر بازار همچنان در میانه‌های کانال یک میلیون و 300 هزار واحد قرار دارد.

   

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس:

حدود ۱۸۵/۰۰۰ میلیارد ریال

حجم معاملات بورس و فرابورس:

۱۹/۹۷۵ میلیارد برگ سهم

 

 شاخص کل: ۷۶۸۸ واحد اصلاح داشت ( ۰/۵۶- %)

شاخص هموزن: ۸۸۱ واحد اصلاح داشت ( ۰/۲۳- %)

عدد شاخص کل: ۱/۳۵۸/۸۴۷ واحد رسید

 

بیشترین تاثیر مثبت برشاخص:

فملی ،کچاد ،شپنا ،کگل،فخوز

،تلیسه ،کگهر،زاگرس ،فرابورس ،غگیلا

 

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص:

فارس ،فولاد ،شستا ،تاپیکو ،فخوز

،هرمز ،صبا ،وسپهر ،ذوب ،دی