یادداشت روزانه چهارشنبه 28 آبان‌ماه ،  آخرین روز معاملاتی هفته و آبان ماه در حالی به پایان رسید که شاخص‌ها برای 6 روز متوالی سبزپوش‌اند. در ابتدای معاملات امروز شاهد افزایش تقاضا در بسیاری از نمادها به ویژه نمادهای شرکت‌های بزرگ بودیم. این روند تا پایان معاملات تداوم یافت و درنهایت شاخص کل بورس با رشد 48 هزار و 453 واحدی معادل 3.7 درصد به عدد 1.345 میلیون واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز امروز رشد 6694 واحدی معادل 1.7 درصد را تجربه کرد. در فرابورس نیز علیرغم افزایش فشار فروش در بسیاری از نمادهای بازار پایه اما شاهد سبزپوشی شاخص کل و رشد 298 واحدی بودیم. سه نماد بورسی «فارس»، «فولاد» و «فملی» و فرابورسی«ذوب»، «صبا» و «هرمز» بیشترین اثر مثبت را بر دو شاخص کل ‌بورس و فرابورس داشتند.

 سبزپوش شدن و افزایش نرخ‌ها در بازارهای جهانی (پس از انتشار خبر پیدایش واکسن‌ کرونا)، کاهش نگرانی از افزایش نرخ سود بین بانکی در پی یادداشت دیروز رییس کل بانک مرکزی، مصوبات جدید شورای عالی بورس و بازگشت معاملات روزانه به روال گذشته، بهبود در عملکرد شرکت‌ها در پی انتشار گزارش‌های ماهانه و فصلی و جذابیت قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها، بازگشایی و بهبود نقدشوندگی در نمادهای بزرگ متوقف شده و از همه مهم‌تر افزایش قابل توجه ارزش معاملات و حجم دادوستدها از جمله مهم‌ترین عوامل بازگشت اعتماد مجدد به بازار سهام و سبزپوش شدن شاخص‌هاست.

 در جریان دادوستدهای امروز معاملات بورسی شاهد تشکیل صف خرید به ارزش 3361 میلیارد تومانی  54.5 درصد از نمادهای بورسی هستیم. دو نماد خودرویی «خساپا» و «خودرو» و نماد «شپنا» بیشترین حجم صف خرید را دارند. همچنین  13.7 درصد از نمادهای بورسی صف فروش به ارزش 985 میلیارد تومان را تشکیل دادند. نماد استانی «وسخراش» امروز نیز بیشترین حجم صف فروش را داشت.

 در معاملات فرابورس (تابلو اصلی فرابورس و بازار پایه) نیز شاهد تشکیل صف خرید 28 درصد از نمادهای فرابورسی به ارزش 268 میلیارد تومان و صف فروش 52.8 درصد از نمادها به ارزش 1219 میلیارد تومان هستیم. دو نماد «فبستم» بیشترین حجم صف خرید و «وملت» بیشترین حجم صف فروش را در این بازار دارا بودند. در مجموع معاملات امروز بورس و فرابورس 64 درصد نمادها در محدوده مثبت و 30.7 درصد از نمادها در محدوده منفی معامله شدند.

 در سه روز اخیر شاهد افزایش قابل توجه تقاضا برای خرید سهام از سوی سهامداران خرد هستیم. این امر می‌تواند بیانگر بازگشت اعتماد مجدد به بورس برای سهامداران باشد، البته همچنان باید در انتظار روزهای آتی معاملات و ثبات بیشتر در بازار سهام بود. امروز نیز سهامداران حقیقی در جبهه خریداران تحرکات بسیار مثبتی داشتند، بدین ترتیب  ۱۰۸۲ میلیارد تومان از سبد حقوقی‌ها به پرتفوی حقیقی‌ها انتقال پیدا کرد.

 ارزش معاملات کل بورس و فرابورس امروز از 25 میلیارد تومان عبور کرد، ارزش معاملات خرد بورس (با حذف معاملات بلوکی و عمده)  نیز ۸۳۴۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته اندکی کاهش داشت. در این بین «دارایکم» بیشترین ارزش معاملات را داشت.