یادداشت روزانه سه شنبه 27 آبان 99 ، بورس اوراق بهادار تهران برای پنجمین روز متوالی، امروز را نیز سبزپوش به پایان رساند. علیرغم اینکه معاملات امروز با قدرت‌نمایی خریداران آغاز شد و شاخص کل بورس توانست تا 35 هزار واحد معادل 2/7 درصد رشد را تجربه و مجددا از مرز 1.3 میلیون واحد عبور کند، در ادامه معاملات بازگشایی نماد معاملاتی «شستا»، با تاثیر منفی 13.4 هزار واحدی از سقف روزانه شاخص کاست و درنهایت شاخص کل بورس با رشد 23108 واحدی معادل 1/8 درصد با بازگشت به عدد 1.296 میلیون، معاملات امروز را به پایان رساند.

شاخص کل هموزن اما از ابتدا تا انتهای معاملات با افزایش تقاضا در بیشتر نمادها همراه بود و در پایان رشد 1.2 درصدی را تجربه کرد. شاخص کل فرابورس نیز 251 واحد افزایش یافت. سه نماد بورسی «فولاد»، «فملی» و «فارس» و سه نماد فرابورسی «صبا»، «هرمز» و «ذوب» بیشترین تاثیر را در سبزپوش ماندن دو شاخص کل بورس و فرابورس داشتند.

در این بین مصوبات جدید شورای عالی بورس که شب گذشته اعلام شد (این‌جا بخوانید) و همچنین پست اینستاگرامی امروز عبدالناصر همتی (این‌جا بخوانید) که علاوه بر تایید مصوبات شورای عالی بورس، اعلام کرد که نرخ سود بین بانکی حداکثر 20 درصد خواهد بود.  تاثیر مثبتی در روند معاملات بورس امروز داشتند.

نماد معاملاتی شرکت تامین اجتماعی شستا که از 16 شهریور ماه تاکنون متوقف بود، امروز بازگشایی شد. توقف این نماد نقدشوندگی سهام که "ازجمله مهم‌ترین فاکتورهای بنیادی در انتخاب سهام است"، را تحت تاثیر قرار داده و عاملی برای تردید سهامداران بود. پس از انتخاب بازارگردان که عامل اصلی توقف نماد معرفی شده بود، بالاخره «شستا» نیز به گردونه معاملات بازگشت. این نماد که با افت بیش از 19 درصد بازگشایی شد در پایان معاملات با افت 15.3 درصدی با تشکیل صف خرید 95 میلیون سهمی همراه بود. اما همانطور که گفته شد تاثیر منفی 13.4 هزار واحدی بر شاخص کل داشت.

در جریان داد و ستدهای امروز همانند روز گذشته سهامداران خرد بیشتر از سهامداران عمده متقاضی خرید سهام بودند. به طوری که شاهد انتقال 796 میلیارد تومان از سبد حقوقی‌ها به پرتفوی حقیقی‌ها بودیم. ارزش معاملات کل بورس و فرابورس امروز حدود 20 هزار میلیارد تومان بود که بیانگر چرخش نقدینگی و دست به دست شدن سهام شرکت‌ها برای جلوگیری از رکود در بازار سهام است. ارزش معاملات خرد بورس (با حذف معاملات بلوکی و عمده) 9371 میلیارد تومان است. که «شستا»، «دارایکم» و «خودرو» بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 تعداد  صفهای  خرید:  ۱۸۰

تعداد صفهای فروش:  ۱۲۹

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۲۲۱

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۱۴۶

تعداد نمادهای منفی بورس: ۱۲۸

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۲۹