یادداشت روزانه سه‌‌شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ ، در روز جاری شاخص کل بورس با کاهش ۳,۲۲۶ واحدی به ارتفاع ۱,۲۱۱,۹۳۸ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۱۰۲,۵۱۷ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۱,۲۰۲ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «کگل» و «کچاد» و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد «کگهر» داشته است. امروز در بازار بورس مبلغ ۴,۱۰۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات «دارا یکم» بوده است. همچنین در بازار فرابورس مبلغ ۲۱,۴۴۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات اوراق «مرابحه عام دولت» بوده است.

 

در جلسه امروز آقای دکتر رزم حسینی وزیر صمت و آقای دکتر اکبری رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تفاهم شد که موضوع  قانون فولاد از دستور کار خارج شود. لذا موضوع اعمال مالیات بروی صادرات فولاد نیز عملا منتفی می‌شود.

 همچنین در خبرها داشتیم بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار، لاستیک های سواری تولید شده با مواد اولیه ارز نیمایی، در چارچوب ضوابط سازمان حمایت، مشروط بر اینکه تولید و فروش آن (زنجیره توزیع) در سامانه جامع تجارت ثبت شود، رأساً توسط واحدهای تولیدی قیمت گذاری شوند.

 خبر دیگر اینکه با تغییر اولویت ارزی شکر از گروه یک به گروه دو، ارز مورد نیاز برای واردات «شکر» از ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تغییر یافت.

 رئیس سازمان بورس خبر داد: با توجه به توقف طولانی مدت نماد معاملاتی «شستا» ، سازمان به شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد تا هر چه سریعتر این نماد و سایر نمادهای متوقف را تعیین تکلیف کند.

 

گروه خودرویی:

«خودرو» در قیمت ۳,۱۸۰ ریال ۲٫۶ درصد مثبت شد. «خساپا» در قیمت ۲,۱۰۰ ریال کمتر از یک درصد مثبت بود. «خپارس» صف خرید ۴۳ میلیونی در قیمت ۶,۰۴۰ ریال داشت. «ورنا» در قیمت ۸,۲۱۰ ریال صف فروش ۲۸ میلیونی داشت. «خگستر» اوایل بازار در قیمت ۳,۰۵۰ ریال صف فروش شد و در پایان نیز صف فروش جمع شد.

 

گروه فلزات اساسی:

«فولاد» کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۱۱,۶۰۰ ریال رسید. «فملی» در محدوده ۲٫۳ درصد مثبت به قیمت ۱۹,۵۰۰ ریال رسید. «ذوب» اوایل بازار در قیمت ۴,۲۱۷ ریال صف فروش شد و چندین بار صف آن جمع شد. تعداد ۲۶۳ میلیون سهم ذوب امروز معامله شد. «فخوز» در قیمت ۳۲,۱۲۰ ریال ۱٫۶ درصد مثبت بود. «فاسمین» کار خود را در محدوده منفی کامل در قیمت ۱۱,۹۶۰ ریال به پایان برد. «ارفع» در قیمت ۱۲,۳۱۲ ریال بیش از دو درصد منفی بود.

 

گروه پالایشی:

همه نمادهای این گروه صف فروش و یا منفی بودند. در غیاب «شپنا»، امروز «شبندر» اوایل بازار در قیمت ۲۲,۶۲۰ ریال صف فروش ۱۸ میلیونی تشکیل داد. «شبریز» در قیمت ۲۴,۶۳۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید. «شتران» ۳٫۵ درصد منفی شد و به قیمت ۹,۴۰۰ ریال رسید. «شاوان» در قیمت ۸۴,۶۶۴ ریال صف فروش کم حجمی داشت.

 

گروه بانکی:

«وبصادر» در قیمت ۲,۵۸۰ ریال صف فروش ۱۶۶ میلیونی تشکیل داد. «وبملت» کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۴,۲۹۰ ریال رسید. «وپاسار» در محدوده ۱٫۳ درصد مثبت به قیمت ۸,۴۷۰ ریال رسید. «وپست» در قیمت ۱۰,۶۹۰ ریال صف خرید شد و اواسط بازا صف آن عرضه و مجددا اواخر بازار به محدوده مثبت کامل رسید. «وپارس» در قیمت ۲,۶۸۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید ولی صف فروش آن اواخر بازار جمع شد.