یادداشت روزانه یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹، در روز جاری ، شاخص کل ۹۷۱۵٫۴۴ واحد افزایش یافت و به مقدار ۱,۲۵۷,۳۶۴٫۳۶ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷ هزار میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم وزن ۶۶  واحد افزایش یافت و به مقدار  ۳۶۹۵۹۹  واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «تاپیکو» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بازار سرمایه امروز برای سومین روز پیاپی صعودی بود. دقایق ابتدایی بازار پس از پیش گشایش شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار بخصوص سهم های بزرگ شاخص ساز بودیم. صف خرید نمادهای فملی خودرو شتران وبملت فارس فولاد و فخوز رشد ۲۰ هزار واحدی شاخص را در نیم ساعت ابتدای بازار رقم زدند. طبیعی بود که در اواسط تایم معاملات حجم عرضه ها افزایش یابد. افزایش عرضه برخی از سهم ها را وارد دامنه منفی کرد و سرعت رشد شاخص را گرفت و حجم و ارزش معاملات بطرز قابل توجهی افزایش یافت. در مجموع بازاری سبز و پرعرضه را در روز جاری پشت سرگذاشتیم. ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که در چند هفته اخیر بی سابقه بود. شنیده شده که با دستور سازمان بورس فروش سهام عدالت که این روزها یکی از دغدغه های اصلی فعالان بازار بوده حتی بصورت بلوکی هم متوقف شده که خبر خوبی برای بازار است.

صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار را ۲۶,۴۰۰ تومان درج کرد. در سامانه نیما هم قیمت دلار با اندکی افزایش به ۲۶ هزار تومان نزدیک شد. در بازار غیر رسمی ارز از روز گذشته تا امروز شاهد افت تدریجی قیمت هستیم تا حدی که امروز قیمت فروش اسکناس در صرافی ملی از قیمت بازار غیر رسمی اندکی بالاتر بود.

امروز در بورس کالا ۴۰۰۰ تن کاتد مس شرکت ملی صنایع مس با قیمت پایه ۱۷۵.۷ میلیون تومان در هر تن عرضه شد و از این مقدار ۲۰۰۰ تن با قیمت پایه معامله شد. قیمت پایه امروز ۲.۶ درصد پایینتر از آخرین عرضه کاتد بوده ولی ظاهرا خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت پایه در عرضه هفته های آینده هستند. نرخ پایه امروز همچنان ۱۸ درصد از متوسط نرخ فروش کاتد در مهرماه بالاتر است و هنوز روند ماهانه نرخ فروش نزولی نشده است.

در بین فولادسازان امروز تقریبا همه نمادها با صف خرید بازگشایی شدند ولی بعد از عرضه صف های خرید در ابتدای بازار ذوب، هرمز و کاوه وارد دامنه منفی شدند. فولاد و فخوز متعادل و مثبت بودند و ارفع سهم پرتقاضای گروه بود که به صف خرید رسید.