امروز خرداد را آغاز کردیم که یکی از پر اتفاق ترین و و پر حادثه ترین ماه های تاریخ سیاسی اقتصادی ایران بوده است

برای بازار هم این ماه پر خبر است 

ولی این بار تعطیلات مداوم را در خرداد شاهدیم که باعث می شود عملا ۱۶ روز کاری مفیدداشته باشیم ولی در همین مدت کوتاه نیز اتفاقات مهمی می تواند به وقوع بپیوندد که برای بازار مهم باشد . اغاز رسمی فصل مجامع یکی از مهم ترین این اتفاقات است که در نیمه دوم خرداد جدی تر  می شود . دیگر تحول مهم بحث گزارش ۱۲ ماهه شرکت هاست که هنوز برخی از انها باقی مانده اند . دیگر تحول مهم انتظار خبری از نرخ دلار است که منتظریم تا دولت کمی شرایط برای نرخ دلار را روشن تر و شفاف تر نماید و در نهایت گزارش ماهانه اردیبهشت است که در ۵ روز اول خرداد درکدال  قرار می گیرد .همین امروز دو گزارش در کدال منتشرشد که جهت بازار را کمی تغییر داد یکی گزارش خارک و دیگری فلوله هر دو گزارش های خوبی بودند هم افزایش نرخ را تایید کردند هم وضعیت خوب فروش را به عنوان مثال فلوله نسبت به مدت مشابه قبل ۴ برابر بیشتر فروش داشته است و این خود اتفاق مهمی است . به نظر کم کم گزارشات ماهانه کمی ذهن بازار را روشن تر میکند.

این موضوع اول بود که معتقدیم در خرداد انقدر حوادث و رویداد ها مهم و تاثیر گذار هستند که می توانند تعیین کننده روند ها باشند اما در مورد موضوع دوم سوال همه این است حالا بعد از خروج آمریکا از برجام وقیمت های فعلی بازار چه کنیم سهم بخریم یا خیر ... لازمه این کار شفافیت است. برخی بعد از صحبت های پمپئو می گفتند خیلی خوب بود !! به براندازی اشاره نکرد و تازه پیشنهاد مذاکره همه جانبه را داد .ببنید طرف مقابل ما ۱۲ بند گذاشته است برای مذاکره ۱۲ بندی که ۱ بند ان را تا به امروز ایران قبول نکرده . یعنی آنها طوری صحبت میکنند که اصلا قصد ندارند مذاکره کنند و فقط وانمود می کنند... به نظر طرف مقال یک استراتژی خشن را در قبال ایران در پیش گرفته آنها سخت ترین شرایط را برای مذاکرات در نظر گرفتند و پیش شرط های عجیب و از سوی دیگر میخواهند شدید ترین تحریم ها را وضع کنند یعنی انقدر از نظر اقتصادی ما را ضعیف کنند تا به این شرایط تن بدهیم  هرچند که اعمال آنها ظالمانه است ولی به هر حال اقتصاد اول دنیا بوده و رفتار انها موثر است . با این حرف و پیش شرط ها به نظر مذاکره مستقیم ایران امریکا را باید فراموش کرد و خود به خود استراتژی بعدی و انتخاب بعدی مشخص می شود ایران باید در مقابل تحریم ها خود را اماده کند . از ۵۵ روز دیگر فشار این تحریم ها با جدیت بیشتری ادامه خواهد داشت و باید همه جوره اماده بود . برخی تاکید می کنند اصلا اروپا هست ولی همین امروز وزیر اقتصاد المان با واقع نگری تمام می گفت دولت آلمان تا جای ممکن به شرکت‌های آلمانی برای ادامه تجارت با ایران کمک خواهد کرد اما نمی‌تواند به طور کامل از آنها در برابر تحریم‌ها محافظت کندروزهای قبل هم گفتیم باردیگر هم می گوییم پروسه فشار به ایران به طور جدی پیش می رود منتهی با سرعت بسیار ضعیف بر اقتصاد ایران موثر است و درست ۱۸ تا ۲۰ ماه بعد است که اثرات ان در اقتصاد روشن ترز می شود و تازه از ان مقطع شرایط اقتصادی کمی بحرانی خواهد شد ولی به سرعت و با قدرت قبل نخواهد بود .

 

اما در این شرایط چه کنیم سهم بخریم ؟نقد کنیم ؟ در چند موضوع شکی نیست قیمت ها جذاب شدند ولی ابهام زیاد شده است . بی شک قیمت ها بسیار جذاب و جالب هستند و به نظر خرید با دید رفتن به محمع و سود گرفتن خوب است ولی از ان سو باید موارد دیگر را نیز در نظر داشت. اگر قرار باشد دولت روی این نرخ ۴۲۰۰ تومانی تاکید کند بازار انقدرها هم جذاب نخواهد شد . ما ریسک سیاسی و ریسک احتمال کاهش مقداری در تولید و فروش را داریم و این به ضرر سهامداران خواهد شدبه نظر بازار باید ریسک کاهش مقداری در تولید و فروش را لحاظ کند .فرض کنید به سمتی برویم که تحریم ها سخت تر شد و فضا منفی تر، شرکت های صادر کننده و حتی داخلی از رکود فعلی دچار کاهش مقدار فروش شوند وقتی نرخ دلار نیز ۴۲۰۰ باشد و قیمت ارز این کاهش را پوشش ندهد تعدیل منفی در انتظار سهم ها خواهد بود و این می تواند نشانه ای برای فعالان بازار باشد که تا وقتی سیاست دولت تغییر نکرده ریسک بازار زیاد است ولی همین دلار اگر ازادسازی شود می شد سوخت بازار و حرکتی برای سهم های بزرگ . در واقع یک طرف افت فرسایشی و طرف دیگر با وجود احتمال کاهش مقدار ر فروش با رشد دلار جبران می شود . این میان البته تقسیم بندی هم وجود دارد که حالا با این شرایط چه کنیم اصلا وارد بازار بشویم و اگر شدیم چه گروه یا گروه هایی را انتخاب کنیم .

منبع:بتاسهم