در بازار امروز یک سری اتفاقات رخ داد که به نظر میرسد می تواند زنگ خطری برای بازار سرمایه باشد....

شرکت هایی که گزارش های چندان خوبی ندارند ولی می شود روی انها خوب نوسان  گرفت، مورد توجه بازار قرار میگیرند . ببنید سرنوشت این رویدادها بارها و بارها تکرار شده که اخرش بازار را برای مدتی از چرخه طبیعی خود خارج می کند . ولی بازار خود به خود به این شرایط دچار نشده است با یک سری ضعف هایی مواجه شده که به اینجا رسیده است که از دی ما یکی از مهم ترین دلایل ان ابهامات پیش روست .در سهم های بزرگ با این که گزارش ها خوب بوده ولی بازار نمی داند محصول را بعد از این تحریم ها چگونه میخواهد بفروشد با چه نرخی با چه دلاری و با چه شرایطی و در مجموع طوماری از سوالات پیش روی او قرار میگیرد که در نهایت از خود میپرسد سود زاگرس با چه دلاری میخواهد چند بشود ولی طرف دیگر معامله تکلیف روشن است سهم زیان ده هم که باشد کافی است حجم مبنای او کم و سرمایه پایین باشد هر طور شده بهانه ای برای رشد او پیدا می شود فضای بازار به این سمت دارد می رود دیر یا زود اگر تصمیمات در راستای کمک به شرکت ها گرفته نشود وضعیت انها در بازار سخت تر و گوشه رینگ انها کشنده تر می شود ...

و اما امروز فارغ از بحث های اقتصادی و کدالی و صورت های مالی ، باردیگر یک موضوع سیاسی هم داریم .وزیر خارجه امریکا میخواهد راهبرد جدید این کشور در قبال ایران را اعلام کند . نوشته های ما که به قول برخی بسیار بدبینانه بوده در ارشیو روزهای قبل هست و بازهم می گوییم به این رویداد خوش بین نیستیم و به خروج امریکا از برجام به عنوان یک اتفاق بد و تلخ نگاه می کنیم  که اروپا هم کاری نمی تواند بکند جز بازی با کلمات و در نهایت با شیبی بسیار کم و نرم این تحریم ها دوباره در بازار اثر گذار می شود شاید اثرات ان پایان سال ۹۷ دیده شود ولی معتقدیم می شود ...و این یعنی ریسک بازار رو به افزایش است و اگر با دلار پوشش داده  نشود به زیان بازارخواهد بود صحبت های امروز که شاید شما در این لحظات که این را میخوانید در حال پخش باشد می تواند از چند جهت موثر باشد. شاید این اظهارات فردا و یا روزهای بعد دوباره بازار را مشغول خود سازد ولی به نظر اثر ان کوتاه مدت است و بازار خیلی زود به مسیر بازمیگردد مشکل فقط این است که پول های بزرگ برای رسیدن به دل بازار کمی زمان می خرند تا فضا شفاف شود و در این فضا که هر ماه چالشی داریم کار بسیار دشوار است.

امروز طبق برخی شنیده ها وزیر خارجه امریکا بیشتر روی خبرها و شرایط اقتصادی حرف می زند که شاید منجر به رشد دلار و فضای خاص در بازار شود واقعا با بازار عجیبی مواجه ایم ... یک نکته دیگر را هم بگوییم دولت امروز دلار را ۵ تومن بالا برد به نظر دولت تا اینجا روی سیاست خود ایستاده حاضر به تغییر نیست اگر دولت تغییراتی را در این حوزه ایجاد نکند و شرکت های صادر کننده خصوصی و بورسی جدا نشوند به نظر بازار بیشتر بیننده این شرکتها خواهد بود .

و اما سراغ بازار برویم و ببنیم چه خبر است دوباره داغ شدن دلار و سکه وریسک های سیاسی ذهن بازار را می تواند ازار بدهد و این از فردای معاملات مشخص است . جالب است امروز بازار خیلی تحرک خاصی نداشت خودرویی ها بعد از گزارشات دیروز حسابی منفی بودند ولی حجم داشتند ولی بقیه بازار بی رمق و کم صدا بود .

منبع:بتاسهم