روزهای اخر اردیبهشت پر تلاطم در حالی نفس های آخر خود را میزند که ماه رمضان برای بازار سرمایه شیرین و خوب آغاز شده است هم پر رونق و هم پرحجم

ولی دقت کنید امر وز بازار با حجم بالایی از عرضه مواجه بود که شاید شکل و شمایل فردا را کمی پر عرضه تر نماید ولی این ماهیت بازار این روزهاست ماهیت روزهای این چنینی است که هر چه قیمت بالاتر می رود روند ورود و خروج ها نیز قوی تر می شود و نکته مهم این است که امروز بازار انقدر خوب اغاز کرد که همه را به یک روند خوب امیدوار کرده بود ولی هنوز برای تصمیم گیری و نتیجه گیری زود است .

قبل از هر چیز ابتدا باید ببنیم چرا جو بازار امروز مثبت بود رشد قیمت نفت یک طرف بازی بود و موج های سیاسی که بله اروپا پشت ماست طرف دیگر . در مورد قیمت نفت دیدگاه بازار درست و رشد ان در ادامه به بازار کمک می کند حتی روز چهارشنبه نیز بیان شد که یکی دیگر از عواملی که همیشه بازار پشت سراو حرکت کرده نفت است بازار این روزها به کلی نفت را فراموش کرده از روند حرکت پالایشی ها مشخص است ولی به هر حال همیشه وقتی نفت رشد کرده با یک تاخیر بازار و در شکل کلی اقتصاد کشور نیز رشد کرده است بابای پولدار اقتصادی ما کارمند وزارت نفت است که حقوق او با این افزایش و کاهش ها بالا و پایین می شود پس این رشد به سود اقتصاد و بازار است و دیر یا زود اثرات خود را در بازار نمایان می کند . نکته جالب دیگر نیز رشد بخش ساختمان و رونق ساخت و سازو حتی رشد قیمت مسکن با رشد نفت بوده که همبستگی مثبتی دارد . و البته تورم هم همیشه با رشد قیمت نفت یک رابطه مستقیم داشته ولی با تاخیری ۶ ماهه تا ۱ ساله

در مورد خبرهای سیاسی بحث یکی زیر و دو تاروست از عراق و سوریه خبرهای خوبی نمیشنویم ولی از تحولات اروپا بازار راضی است البته ما هنوز دید بد بینی را داریم و معتقدیم اروپا در حالت نمایشی در حال ایفای یک منجی برای برجام است در حالی که هر روز شرکت های ریز و درشت اروپایی از ایران خارج می شوند ... ولی در مورد تحولات سیاسی معتقد بوده و هستیم که اثرات این موضوع کوتاه مدت نخواهد بود شاید یک سال طول بکشد اثرات واقعی ان دیده شود ولی از ابتدا این ابر ابهام همراه بازار خواهد بود مگر مذاکراتی جنرال شکل بگیرد .

این دو ایتم امروز خیلی موثر بودند و شیرینی بازار را رقم زدند ولی در سوی دیگر بازار نیم نگاهی به روزهای اتی دارد به نظر از امشب به بعد این گزارشات ۱۲ ماهه هستند که تا چند روزی بازار را در گیر خود دارند و بعد گزارش ماهانه ها نقش مهمی را بازی می کنند . جریان بازار کماکان سعی می کند سیاست را در گوشه ذهن خود داشته باشد و بیشتربه داخل بازار نگاه کند و جالب است در حال حاضر فضای سهم هایی داغ است که خیلی به فضای دلار و صادرات مرتبط نیست . خیلی هم فاز تحریمی و مبادلاتی ندارند . بازار این روزها مسیر خود را به این شکل ادامه داده است .روزهای قبل هم عرض شد در کنار این ایتم ها گزارش های ماهانه هم وارد می شوند و خود یک جنجال و نوع جدیدی از تحلیل ها را وارد ادبیات بازار خواهند کرد . البته امروز فاز بازار یک بعد استراحتی هم داشت ولی نوعی امیدواری در چهره همه به چشم می خورد که با افزایش حجم معاملات قابل رد یابی است نمی گوییم به بازار و سرعت رشد آن بسیار امیدواریم ولی به نظر از نظر بنیادی بازار قابلیت های صعود را دارد منتهی در این بهار صورت های مالی جای یک چیز خالی است . میدانیم که عزیزان در بورس هم خواننده و بیننده مطالب هستند به نظر هنوز هم دیر نشده اعلام پیش بینی سود را در ذهن داشته باشید باور کنید می تواند یک ایتم قوی برای بازار باشد و به او کمک شایانی برای برگشت و حفظ قیمت ها کند به نظر حداقل دست شرکت ها را باز بگذارید که این سود ها را به طور دقیق و شفاف تری اعلام کنند تا مسیر و جهت بازار روشت تر و مشخص تر باشد .

بازهم میگوییم شرایط را باید  سنجید از نظر سیاسی خیلی اوضاع  خوب  نیست که  برخی جشن  و شادی گرفتند ولی بد هم  نیست که  رو به  قبله  باشیم بازار فعلا  جای بازی های سیاسی نیست ولی باید  شنید ... در بازار این چند روز به خصوص ۱۰  روز پیش رو  به نظر این  تحولات  اقتصادی و کدالی هستند که موثر خواهند بود و جای حرف زدن  خواهند داشت  .

از امشب گزارش ۱۲ ماهه  شرکت ها  را با هم مرور می کنیم که می تواند  مبنای اولیه  خوبی برای قیمت گذاری ها  باشد  .

منبع:بتاسهم