یادداشت روزانه یکشنبه ۱۶شهریور۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با  ۵,۸۴۷ واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۶۴۷,۸۵۵ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷۱,۲۶۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۳,۴۷۱ واحد منفی بود و به مقدار ۴۴۱,۷۹۰ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «فولاد» داشتند.

در شروع بازار امروز دلار نیما در سامانه بانک مرکزی ۲۱,۴۹۳ تومان درج شد. در بازار آزاد هم دلار از ۲۴,۸۰۰ تومان گذشت. دلار نیما در سه هفته اخیر با شیب تندتری رشد کرده است. در دوره های گذشته همواره به این صورت بوده که پس از هر موج افزایشی در دلار، گروهایی از بازار که تاثیر مستقیم از افزایش نرخ دلار میگرند (صادرات محورها و فروشندگان در بورس کالا) اولین موج صعودی بازار را تشکیل میدهند و موجهای بعدی صعود در گروه هایی که نرخ رقابتی و تورمی و سپس نرخ حمایتی دارند تشکیل میشود. بازار امروز از نظر شکل معاملات به دو دسته کلی تقسیم بندی میشد که ناشی از همین رفتار بازار است.گروه اول که معاملات را مثبت و یا با صف خرید آغاز کردند شامل سهام کامودیتی متکی بر فروش صادراتی و فروش در بورس کالا و هلدینگ های مربوط به آنها که همگی تاثیرات مثبت مستقیم از نرخ دلار میگیرند و برخی سهم های گروه بانکی که عموما مورد حمایت دستوری قراردارند. گروه دیگر که عموم سهام بازار را شامل میشد و امروز هم در دامنه منفی معامله میشدند. مقایسه شاخص کل و شاخص هم وزن نیز موید همین مطلب است. شاخص کل امروز متاثر از سهام بزرگ گروه اول مثبت بود در حالی که عموم سهم های بازار و شاخص هم وزن در دامنه منفی بسته شدند.

در ادامه تعدیل پالایشگاه ها گزارشات سه ماهه شپنا،شبندر و شاوان روی کدال قرار گرفت. در شپنا فروش تعدیل شده ۷ درصد افزایش و بهای تمام شده ۳ درصد کاهش داشته و نهایتا موجب شده تا (۵۹۲) میلیارد تومان زیان ناخالص به ۵۶۳ میلیارد تومان سود ناخالص تبدیل شود. در شاوان در اثر ۵ درصد کاهش فروش و ۱۰ درصد کاهش بهای تمام شده نهایتا ۲۰۵ میلیارد تومان زیان ناخالص با ۳۲ درصد کاهش به ۱۳۶ میلیارد تومان زیان ناخالص تبدیل شده است. و سود هر سهم با ۹۷ درصد افزایش نسبت به گزارش تعدیل نشده ۸۶۰ ریال گزارش شده است. فروش شبندر در گزارش تعدیل شده سه ماهه تقریبا بدون تغییر، بهای تمام شده ۷.۵درصد کاهش یافته و ۲,۱۷۴ میلیارد تومان زیان ناخالص به ۱,۳۶۵ میلیارد تومان زیان کاهش یافته است. سود خالص هر سهم با ۷۲ درصد رشد از ۳۱۱ ریال به ۵۳۶ ریال رسیده است.

در گروه های مختلف بازار گزارشات افزایش سرمایه شرکت ها عموما از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی در حال ارسال به کدال است و در چند هفته گذشته شدت گرفته است. فولای ۱۳۴ درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را به مجمع پیشنهاد داده است. تلیسه بلاخره مجوز افزایش سرمایه ۱۳۲۷ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را دریافت کرد و بنوعی این خبر ناجی سهم شد. با انتشار دریافت مجوز افزایش سرمایه سهم دو روز اخیر در صف خرید معامله میشود. ومعلم هم مجوز ۱۸۰ درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را دریافت کرد. بیمه تجارت نو با نماد بنو نیز یک افزایش سرمایه جذاب ۲۸۲ درصدی از سود انباشته را به مجمع فوق العاده پیشنهاد داده است. فلامی مجوز افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی و خودکفا مجوز افزایش سرمایه ۵۲۸ درصدی هر دو از سود انباشته را دریافت کردند. قند قزوین اعلام کرد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی مورد موافقت سهامدار عمده قرار گرفته است. وسپه ۳۰ درصد افزایش سرمایه از سود انباشته و ۴۹ درصد از مطالبات و آورده نفدی را به مجمع پیشنهاد داده است. بیمه ملت هم که قبلا افزایش سرمایه از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را تصویب کرده بود در مجمع سالانه اعلام کرده که مهرماه این افزایش سرمایه روی کدال خواهد رفت. شرکت سرمایه گذاری جامی با نماد وجامی ۵۸ درصد افزایش سرمایه از سود انباشته دارد.

رشد قیمت جهانی متانولپس از گذشت حدود ۶ ماه، موجب شد تا متانول سازان بورس مورد توجه قرار گیرند. امروز زاگرس و شخارک معاملات خوبی داشتند. البته متانول کار سختی برای عبور از سطح ۲۰۰ دلار دارد و باید قیمت جهانی در هفته های آینده زیر نظر باشد.

سهم های گروه فولادی امروز هم از جمله سهمهایی بودند که بیشتر مورد توجه بازار قرار داشتند. فولاد مبارکه فخوز و ذوب را در گزارشات چند روز گذشته برررسی کردیم. هرمز هم بدلیل جهش قیمت جهانی اسلب میتواند بیشتر مورد توجه بازار قرار گیرد. آخرین نرخ های جهانی اسلب صادراتی ایران به ۴۲۵-۴۱۵ دلار در هر تن رسیده است. در بازار سرمایه هرمز بیشترین فروش اسلب را در اختیار دارد.