امروز بازار باید مقاومت میکرد و درست شبیه یک وزنه بردار زیر وزنه آرامش و استقامت خود را نشان میداد که داد و وضعیت مثبتی را رقم زد .

خیلی ها می پرسند امروز که بازار خبری نبود و اوضاع انقدرها هم که فکر میکنید مثبت نبود ولی باید اذعان داشت در همین روز نصف و نیمه مثبت مهم منفی نشدن و عدم لغزش نماد ها بود که تا حدودی رخ داد و شاهدمقاومت خوب بازاردر مقابل عرضه ها بودیم . شکل و شمایل بازارامروز نشان ازبرطرف شدن یک ریسک بزرگ و شوک داشت که ضربه منفی اخیر تا حدودی زهر و ضربش گرفته شده .

اما امروز ۲ نکته را باید در ذهن داشت اول این گزارشاتی است که میرسد که دیروزهم در مورد آنها صحبت شد گزارشات فعلی از این منظر که ۳ ماهه پایانی سال ۹۶ را نشان می دهند که نرخ دلار و بازارهای جهانی خوب و مساعد بوده اهمیت بالایی دارد و می تواند قابل تعمیم به سال ۹۷ باشداین به معنی این است که گزارش های ۱۲ ماهه که بعد از ان هم گزارش های ماهانه میرسد در این مقطع اثرات بسزایی بر فضای بازار ما دارد و بازار می تواند در مورد سود اوری نماد ها کمی بیشتر به فکر فرو برود بازار اگر بتواند سیگنال خوبی را از این دو گزارش بگیرد بخش های مهمی از یک مسیر خوب صعودی را می تواند طی کند و در کنار این بخش بازهم بحث دیروز خود را می گوییم حذف پیش بینی سود شرکت ها هیچ کمکی به شفافیت بازار نکرده است ما همچنان معتقدیم شرکت ها بایدگزارش پیش بینی سود خود را منتشر کنند این موضوع منجر به پدیده بودجه های پنهان در شرکت ها شده که همه جا ان را ارائه می دهند جز به سهامداران ! همه مطلع هستند جز سهامداران سود غیر رسمی وجود دارد به همه گفته می شود جز به سهامداران . این نمیتواند برای بازار مطلوب باشد و بازهم توصیه ما به عزیزان در بورس این است که حداقل ۵۰ تا ۶۰ شرکت بزرگ و خوب بازار را مکلف به ارائه پیش بینی سود کنند باور کنید بودن این پیش بینی سود ها فضای شفافیت بازار را بیشتر می کند ...

و اما مورد دوم  ... واقعا وقتی این خبر را میخوانیم حس موش آزمایشگاهی بودن به ادم دست می دهد ! حس این که هیچ اعتنایی به فعالان اقتصادی و به خصوص سرمایه گذاران نمی شود. امروز در خبرها داشتیم دولت قرار است به زودی فهرستی از کالاهای صادراتی را اعلام کند که بر مبنای آن، فروش دلار حاصل از صادرات آنها به نرخی غیر از ۴۲۰۰تومان ممنوع خواهد بود. در این فهرست نام کالاهای سنتی پررنگ است.به گزارش خبرنگار مهر، دولت در راستای اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز، صادرکنندگان کشور را مکلف کرده تا صادرات خود را اظهار کرده و ارز حاصل از آن را به نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما ارایه کنند. اکنون خبرها حکایت از آن دارد که برخی از کالاها، از شمول این طرح خارج شده و کالاهایی در این فهرست حضور پررنگ دارند که صادرات آنها از سوی شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی صورت می‌گیرد.