یادداشت روزانه چهار‌‌شنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ ،شاخص کل با کاهش ۱۵,۰۲۵ واحدی به ارتفاع ۱,۹۰۱,۱۶۹ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۲۱۱,۰۰۶ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۴,۴۹۰ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «فولاد» و «فارس» و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد «کگهر» داشته است. در بازار فرابورس مبلغ ۱,۲۹۹ میلیارد ریال مربوط به معامله بلوکی در نماد «اعتماد۴» بوده است.
طبق مصوبه سازمان بورس، کارمزد معاملات از امروز ۲۰ درصد کاهش یافت و ۳۰ درصد درآمد حاصل از کارمزد معاملات به حساب صندوق سرمایه گذای مشترک توسعه بازار سرمایه واریز می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد گفت: دو ETF دولتی دیگر پیش از پایان نیمه اول سال با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی شامل دارا دوم با ۴ شرکت پالایشی و دارا سوم با نمادهای “فولاد، فملی، خودرو، خساپا” عرضه می شوند.
امروز ۱۲ درصد از سهام تولید برق نیروی تهران در بورس تهران عرضه اولیه و طی آن ۳۰۰ میلیون سهم (۲۵۰ میلیون سهم در روز عرضه اولیه و ۵۰ میلیون سهم روز بعد عرضه به صندوق های سرمایه گذاری) با محدوده قیمتی ۱۴۷۰ تا ۱۵۵۰ تومانی و سهمیه ۲۰۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی واگذار شد.
گروه پالایشی:
«شتران» امروز اواخر بازار در قیمت ۴۵,۰۲۰ ریال به صف خرید ۳٫۴ میلیونی رسید. «شبندر» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی باز شد و در قیمت ۵۴,۱۱۰ ریال بیش از ۷ درصد مثبت خورد. «شبریز» ۲٫۵ درصد مثبت شد و به قیمت ۵۹,۰۰۰ ریال رسید. «شراز» در قیمت ۱۴۳,۲۲۹ ریال صف فروش ۶۰۰ هزارتایی داشت.
گروه خودرو:
«خپارس» در قیمت ۲۳,۰۱۰ ریال به صف خرید رسید که بارها صف آن عرضه شد ولی سهم کار خود را با صف خرید بیش از یک میلیونی به پایان برد. تعداد ۱۳۶ میلیون سهم نیز معامله شد. «خگستر» در قیمت ۱۰,۵۸۰ ریال صف خرید ۴۲ میلیونی داشت. «خزامیا» در قیمت ۳۲,۳۸۰ ریال صف فروش ۶۸ میلیونی داشت. «خبهمن» بعد از برگزاری مجمع باز شد و بیش از ۱۰ درصد مثبت خورد و به قیمت ۲۸,۸۷۰ ریال رسید.
گروه محصولات شیمیایی:
«پارسان» در قیمت ۳۴,۵۱۰ ریال صف فروش شد که البته صف آن جمع شد ولی سهم مجددا به صف فروش کم حجمی رسید. تعداد ۷۴ میلیون سهم نیز معامله شد. «تاپیکو» در قیمت ۲۰,۴۱۰ ریال ۴٫۶ درصد منفی شد. «شگویا» در قیمت ۲۴,۲۱۸ ریال اواخر بازار به صف خرید رسید. «پترول» صف خرید ۳۴۶ میلیونی در قیمت ۱۴,۶۸۰ ریال داشت. «شیران» ۳٫۸ درصد منفی شد و به قیمت ۳۸,۹۷۰ ریال رسید. «نوری» در قیمت ۱۸۲,۷۰۰ ریال اندکی مثبت شد. «کرماشا» از صف فروش به محدوده ۴٫۹ درصد مثبت در قیمت ۵۱,۲۹۰ ریال رسید.
گروه بانکی:
«وسینا» در قیمت ۱۴,۴۷۰ ریال اوایل بازار به صف خرید ۱۹ میلیونی رسید. «وبصادر» در قیمت ۴,۵۸۰ ریال بیش از ۵ درصد مثبت شد. «وپارس» در محدوده ۶٫۸ درصد منفی به قیمت ۴,۵۱۰ ریال رسید.