یادداشت روزانه سه ‌‌شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ ،شاخص کل بورس با کاهش ۸,۶۴۳ واحدی به ارتفاع ۱,۹۱۶,۲۰۳ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۳۴۷,۳۲۳ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۴,۸۶۱ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «شتران» و «شستا» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «صبا» داشته است. در بازار فرابورس مبلغ ۵۵,۵۰۵ میلیارد ریال مربوط به انواع اوراق مرابحه عام دولت بوده است.
ابوالقاسم شمسی جامخانه معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفت : «هواپیمایی کیش» زیرمجموعه سازمان منطقه آزاد کیش است که پیشرفت خوبی برای واگذاری آن حاصل شده است. تاکنون نیز چهار جلسه بررسی پذیرش این شرکت در فرابورس برگزار شد و منتظر افزایش سرمایه این شرکت هستیم. بعد از افرایش سرمایه در شهریور ماه پذیرش و عرضه اولیه صورت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی نیز در فهرست واگذاری قرار دارد، ادامه داد: ۲۰ درصد این شرکت متعلق به دولت است و سهامدار عمده آن بانک‌های ملی و صادرات هستند. با هماهنگی این دو بانک، جلسات پذیرش این شرکت انجام شد و امید می رود شهریور یا مهر پذیرش شود.
فردا، ۱۲ درصد از سهام شرکت تولید برق نیروی آبادان عرضه اولیه و طی آن ۳۰۰ میلیون سهم (۲۵۰ میلیون سهم در روز عرضه اولیه و ۵۰ میلیون سهم روز بعد عرضه به صندوق های سرمایه گذاری) با محدوده قیمتی ۱۴۷۰ تا ۱۵۵۰ تومانی و سهمیه ۲۰۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی واگذار می شود. زمان سفارش گیری برای فردا ساعت ۷:۳۰ تا ۱۲ اعلام شد.
دو برادر بنیان‌گذار دیجی‌کالا با ارائه‌ گزارش عملکرد سال ۹۸ و اهداف ورود به بازارسرمایه از عرضه اولیه سهام، فروش ۶۰ هزار گوشی وارداتی کمتر از قیمت بازار و… خبر دادند.
گروه خودرو:
در خبرها داشتیم «سایپا» هم مجوز افزایش قیمت ۲۱ درصدی انواع محصولات از شورای رقابت را دریافت کرد که از اول تیر اعمال شده است .«خگستر» امروز در قیمت ۱۰,۰۹۰ ریال به صف خرید ۱۵ میلیونی رسید. «خمحرکه» در قیمت ۲۳,۴۷۰ ریال صف فروش ۱۴ میلیونی داشت. «خپارس» اوایل بازار به صف خرید رسید. صف آن اواخر بازار عرضه شد ولی سهم در محدوده ۴٫۹ درصد در قیمت ۲۲,۱۳۰ ریال معامله شد. «خزامیا» در قیمت ۳۲,۷۵۰ ریال صف فروش ۲٫۶ میلیونی داشت.
گروه فلزات اساسی:
«فولاد» امروز روند قیمتی منفی داشت به طوری که آخرین قیمت در محدوده ۳٫۲ درصد منفی و قیمت پایانی در محدوده ۱٫۶ درصد مثبت ثبت شد. «فملی» برای مجمع متوقف بود و در مجمع ۲۵۰ ریال تقسیم کرد و برای مابقی سود تصمیم به افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارد. «ذوب» بیش از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۹,۳۴۰ ریال رسید. «فخوز» در قیمت ۴۳,۲۱۰ ریال صف خرید ۲٫۵ میلیونی داشت. «فاسمین» در قیمت ۶۳,۵۱۰ ریال به صف فروش کم حجمی رسید. «میدکو» در قیمت ۱۷,۸۳۰ ریال اندکی مثبت شد. «فولاژ» در قیمت ۳۸,۹۵۰ ریال به محدوده ۳٫۵ درصد مثبت رسید.
گروه پالایشی:
«شپنا» امروز با توجه به گزارش سه ماهه که در آن زیان ناخالص ۵۹۲۰ میلیارد ریالی محقق کرده و به کمک آیتم سایر درآمدها به سود رسیده است، با صف فروش ۱۵۲ میلیونی در قیمت ۴۲,۰۴۰ ریال روبرو شد. «شبریز» اندکی منفی شد و به قیمت ۵۶,۶۵ ریال رسید. «شراز» صف فروش کم حجمی در قیمت ۱۴۸,۲۰۰ ریال داشت.