#یادداشت_روز

۱۴ مهر ۹۸
🔸 در روز جاری شاخص کل بورس 2.17 درصد کاهش داشت و با 7097 واحد عقب نشینی به کانال 320 هزار واحد بازگشت.

🔸 ارزش معاملات نیز نسبت به روز قبل 12 درصد کاهش داشت با این حال ارزش معاملات خرد بورس همچنان بالای 2000 میلیارد است که نشان میدهد هنوز نقدینگی زیادی در بازار جریان دارد.

🔸معاملات امروز شروع خوبی نداشت و با هیجان فروش شدیدی شروع شد. با اینکه فشار فروش بسیار بالا بود اما عمده صف های فروش در ساعت ابتدایی معاملات جمع شد، به طوری که ارزش معاملات در یک ساعت آغازین به 1000 میلیارد تومان رسید که کم سابقه است. با این حال برخی نمادهای که در چند ماه گذشته رشد زیادی داشتند و تعدادی از آنها دارای حباب قیمت هستند با صف فروش به کار خود پایان دادند. در مجموع بازار نشان داد که برای نمادهای ارزنده خریدار وجود دارد و عرضه های هیجانی مثل امروز را به چشم فرصت خرید نگاه می کند.

🔸 در میان صنایع مختلف، گروه بانکی همچنان مورد توجه سرمایه گذران است و بعد از بازگشایی بانک ملت ارزش معاملات این گروه حتی بیش از پیش افزایش یافته است. به نظر میرسد نمادهای بانکی همچنان از پتانسیل رشد برخوردار هستند. دیروز بانک ملت هرچند شایعات مربوط به دریافت غرامت 1.2 میلیارد پوندی از سوی بانک ملت را تکذیب کرد اما برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که این بانک از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی دارد و می تواند در میان مدت قیمت های بالاتری را هم ببیند و در صورت ادامه رشد بانک ملت، اختلاف ارزش بازار سایر بانک ها با این بانک، می تواند محرک رشد قیمت سایر نمادهای بانکی شود.

🔸 در گروه دارویی امروز فشار فروش بالا بود. البته بعد از چند روز معاملات پر حجم، کاهش تقاضا و اصلاح دور از انتظار نیست.

🔸 گروه های انبوه سازی و سیمان نیز همچنان پر تقاضا هستند، به طوری که بسیاری از نمادهای این دو صنعت در پایان معاملات امروز در دامنه مثبت یا با صف خرید بسته شدند. عدم تناسب بین ارزش جاری و ارزش دارایی های نمادهای انبوه سازی و همینطور ارزش جاری و ارزش جایگزینی سیمانی ها باعث توجه بسیاری از سرمایه گذرارن به این گروهها شده است. البته در مورد گروه سیمان باید اشاره کنیم که در صورت افزایش مجدد نرخ سیمان، اکثر شرکت ها پتانسیل رشد سودآوری بالایی دارند و از این جنبه نیز جالب توجه هستند.

🔸 در مجموع امروز فشار فروش بسیار بالا بود اما اکثر فروش ها در بازار جذب شد و کمتر صف خرید سنگینی را شاهد بودیم. بسیاری از نمادها که منفی معاملات را شروع کرده بودند، با قدرت تقاضای بالا مثبت شدند و بعضا به صف خرید رسیدند. انتظار داریم تعداد نمادهای مثبت فردا بیشتر از امروز باشد.