#یادداشت_روز

۶ مهر ۹۸
🔸 شاخص کل در روز جاری با 1.79 درصد رشد به 320 هزار واحد رسید. ارزش معاملات خرد سهام در بازار بورس 1800 میلیارد تومان بود که نشان می دهد ورود پول به بازار همچنان ادامه دارد.

🔸 صنایع فولاد، بانک، پتروشیمی و داروسازی صنایع مورد توجه بازار در روز جاری بودند. در صنعت فولاد دو نماد #فولاد و #ذوب نزدیک به نصف ارزش معاملات این گروه را به خود اخصاص دادند.

🔸 ذوب آهن که در معاملات چهارشنبه گذشته موفق شده بود سقف تاریخی خود را با حجم معاملات بالا بشکند، امروز نیز روند رو به رشد خود ادامه داد و بعد از معامله 133 میلیون برگ سهم با صف خرید سنگین معاملات امروز را به پایان رساند. در روزهای پیش رو و در بازه کوتاه مدت ممکن است معاملات متعادل تری ارا از این نماد شاهد باشیم اما تا زمانی که بالای سقف شکسته شده قرار دارد، روند سهم صعودی است.

🔸 گروه پتروشیمی که این روزها مورد توجه سرمایه گذارارن است، امروز معاملات متعادل تری از نسبت به هفته گذشته داشت. برخی از نمادهای این گروه مانند پتروشیمی #جم و #تاپیکو به سطح قیمت های جدیدی رسیده اند و شناسایی سود برخی سهامداران باعث اصلاح زمانی در این نمادها شده است اما با توجه به وضعیت بنیادی، ریسک بالایی ندارند و مستعد رشد بیشتر هستند.

🔸 در این گروه نماد #زاگرس امروز با صف فروش سنگین به کار خود پایان داد. در این نماد شایعاتی در بازار وجود داشت در مورد سود بالای 2000 تومان در سال جاری که با توجه به گزارش های منتشر شده، به نظر میرسد که این سود محقق نمی شود. به همین دلیل عرضه در این نماد به شدت افزایش داشته است. به نظر میرسد معاملات این نماد در روزهای آینده متعادل شود، چرا که با در نظر گرفتن سود بین 1300 تا 1500 تومان برای هر سهم زاگرس، نمی توان گفت قیمت جاری سهم از قیمت تعادلی چندان فاصله ندارد.

🔸 نمادهای بانکی همچنان مورد توجه بازار هستند. بانک پاسارگاد امروز نیز با صف خرید سنگین به کار خود پایان داد. دو سهم پر معامله #وتجارت و #وبصادر در سقف قیمت همراه با صف خرید پر حجم بسته شدند و حجم عرضه ها در هر دو نماد به طور محسوسی کاهش داشته است. مخصوصا در نماد #وبصادر که حجم معاملات آن یک سوم میانگین ماهانه کاهش داشت.

🔸 در مجموع روند بازار همچنان صعودی است و ورود پول با قدرت ادامه دارد به طوری که اجازه اصلاح طولانی مدت به بازار نمی دهد و شاخص کل همچنان به شکشتن مقاومت های ترسیمی بسیاری از تکنیکالیست ها ادامه می دهد.