#یادداشت_روز

۳ مهر ۹۸
🔸 امروز شاخص کل با 0.71 درصد رشد به 314409 واحد رسید تا بازدهی بورس از ابتدای سال به 78 درصد برسد.

🔸 ارزش معاملات خرد سهام در بازار بورس نسبت به روز گذشته 20 درصد کاهش یافت و از 1636 میلیارد تومان تجاوز نکرد.

🔸 بخش عمده معاملات به نمادهای بانکی و فولادی اختصاص داشت. گروه بانک به کمک معاملات بسیار پر حجم نماد #وپاسار پر معامله ترین صنعت بازار در روز جاری بود. این بانک به دلیل پیشنهاد هیئت مدیره برای افزایش سرمایه 30 درصدی از محل اندوخته مورد توجه سرمایه گذاران بود.

🔸 امروز 416 میلیون برگ بانک پاسارگاد به ارزش 101 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که بیش از 80 درصد فروشنده ها سهامداران حقوقی بودند. با وجود عرضه های سنگین با صف خرید پر حجم به کار خود پایان داد.

🔸 بانک دی نیز امروز معاملات پر حجمی داشت، البته برخلاف بانک پاسارگاه کاهش قیمت 5 درصدی را تجربه کرد به طوری که 114 میلیون سهم این بانک در کف قیمت مجاز روزانه مورد داد ستد قرار گرفت. بعد از آنکه بانک دی نتوانست نیروگاه دماوند را به قیمت مورد نظر به فروش برساند، برای خروج از ماده 141 تصمیم گرفته شده که سهام این نیروگاه با سهام ماهتاب گستر که یک مجوعه نیروگاهی است، تهاتر شود و با شناسایی سود، زیان انباشته بانک کاهش یابد. سهامداران که انتظار تجدید ارزیابی سنگین داشتند با انتشار خبر تهاتر قصد خروج از این نماد را دارند و موجب کاهش قیمت در روزهای اخیر شده است.

🔸 ذوب آهن نیز با معاملاتی به ارزش 79 میلیارد تومان امروز توانست بالاتر از سقف تاریخی 2150 ریالی قرار گیرد و رشد بیشتر قیمت این نماد در روزهای آتی دور از انتظار نیست.

🔸 به طور کلی اگرچه بازار سرمایه این روزها چندان ارزان نیست اما هنوز ورود پول به بازار با قدرت ادامه داد و نمادهایی که به طور نسبی ارزان هستند و ارزش جاری خود را با دلار روز منطبق نکرده اند، هنوز پتانسیل رشد دارند.