در قسمت گزارشات روزانه مطالبی در مورد وضعیت شاخص کل ، خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام اعم از سیاسی ، قوانین جدید و تاثیر آنها بر صنایع مختلف ، حجم و ارزش معاملات بازار ، نرخ های جهانی ،نرخ ارز و طلا و تاثیر هر یک از این اخبار بر بازار سهام بررسی می گردد.

 یادداشت روزانه یکشنبه 30 شهریور99

 

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,652,244.29 (47249.32-)

شاخص کل هم‌وزن: 422,080.69 (5617.82-)

ارزش معاملات: 9,070میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.07 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر منفی: «فولاد»، «فارس» و « فملی»

 

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,816.65 (304-)

ارزش معاملات: 3,655 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر منفی: «مارون»، «کگهر» و « میدکو»

 

ارزش معاملات خرد بورس (با حذف بلوک و اوراق) : 8 هزار و 206 میلیارد تومان (8206 میلیارد تومان)

خالص تغییر مالکیت بورس تهران: 491 یلیارد تومان حقیقی به حقوقی

 

 تعداد  صفهای  خرید:  ۳۵

تعداد صفهای فروش:  ۳۷۷

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۳۰

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۶۲

تعداد نمادهای منفی بورس: ۲۹۲

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۸۷

 

 

 

 یادداشت روزانه شنبه ۲۹ شهریور۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۴۶۰۲ واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۶۹۹,۵۰۵ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷۶,۶۲۵ میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۲۵۰۰ واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۷,۷۰۰ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شتران» و «فولاد» داشتند. و در معاملات امروز مبلغ ۴۷۷ میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار سرمایه را داشته‌ایم.

نرخ دلار آمریکا در صرافی بانک مرکزی ۲۶۳۵۰ تومان، در بازار آزاد ۲۶۴۵۰ تومان و در سامانه نیما هم ۲۱,۵۵۶ تومان قیمت خورد.  هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و دویست و پنج هزار تومان قیمت گذاری شد.

در روزهای آخر هفته گذشته رشد قیمت جهانی کامودیتی ها را شاهد بودیم. روی بالاتر از ۲۵۰۰ دلار مس بالاتر از ۶,۸۰۰ دلار بسته شد و نفت برنت مجددا به کانال ۴۰ دلاری بازگشت و در قیمت ۴۳ دلار بسته شد. متانول CFR چین سطح مهم ۲۰۰ دلاری را پشت سرگذاشت و به ۲۰۹ دلار در هر تن رسید. قیمت اوره فوب خلیج فارس بدون تغییر بالاتر از سطح ۲۷۰ دلار در هر تن قرار دارد اما نرخ های تحویل آتی با کاهش مواجه شده که به علت افزایش مبتلایان به کرونا در هندوستان است که با توجه به سطح مصرف این کشور تقاضای آتی را با تردید همراه کرده است. بیلت و اسلب صادراتی ایران با ثبات و نسبت به هفته گذشته تغییر محسوسی نداشته است. در داخل کشور بانک مرکزی در یک بیانیه مهم محدودیت فروش ارز شرکت های بزرگ فلزی، معدنی و پتروشیمی در سامانه نیما را برداشت و از این پس این شرکتها مجازند ارز خود را مستقیما به صرافی های مجاز با نرخ های نزدیک به بازار آزاد بفروشند. این بیانیه موجب افزایش قیمت در سامانه نیما هم شد و قیمت دلار نیما روز پنج شنبه وارد کانال ۲۲ هزار تومان شد. با توجه به فاصله بین ارز نیما با صرافی ملی ازاین ببعد شرکت های صادرکننده بزرگ میتوانند ارز خود را با نرخ های حدودا ۱۷ تا ۲۰ درصد بالاتر از نرخ های قبلی تسعیر کنند.

بازار امروز ۲۹ شهریور همانطور که انتظار میرفت با افزایش عرضه و بازگشایی در دامنه منفی آغاز بکار کرد. اما با گذشت یک ساعت رفته رفته تقاضا در قیمت های منفی شکل گرفت و بازار یک برگشت عالی از دامنه منفی به مثبت داشت. درنیم ساعت پایانی بازار امروز بازگشایی نمادهای پالایشی بدون دامنه نوسان قیمت اتفاق افتاد و بازگشایی این سهم ها در دامنه منفی شاخص کل را منفی کرد و افزایش عرضه در دقایق پایانی را دنبال داشت. در خصوص بازگشایی پالایشی ها فارغ از انتقاداتی که به بازگشایی شتابزده آنها در دقایق پایانی وارد است اما اتفاقی که چه بسا باید زودتر صورت میگرفت و سایه سنگین این بازگشایی از روی بازار برداشته میشد. بازگشایی نمادهای پالایشی در حالی انجام شده که مجوز افزایش سرمایه ۷۰ درصدی شتران و ۴۹ درصدی شپنا از سود انباشته به تازگی صادر شده و این سهم ها بزودی برای تصویب افزایش سرمایه به مجمع خواهند رفت. معاون مالی و اقتصادی پالایشگاه اصفهان امروز اعلام کرد مراحل کارشناسی زمین های پالایش نفت اصفهان رو به اتمام است و به زودی وارد فاز اعلام درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی خواهیم شد، تا به زودی مراحل این افزایش سرمایه انجام شود. چالش بعدی بازار بازگشایی بدون دامنه شستا خواهد بود. با توجه به اینکه سال مالی شستا ۳۱ خرداد است احتمالا بازگشایی به بعد از انتشار گزارش ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱/۰۳/۹۹ موکول شود تا سهم با دست پر به تابلو معاملات برگردد. شستا در افشای اطلاعات با اهمیتی که اخیرا منتشر کرده از محل فروش ۱.۳۸۰ میلیارد سهم بانک ملت ۸۴۴ میلیارد تومان سود شناسایی کرده که تقریبا ۱۰۵ ریال سود واگذاری برای هر سهم شستا در سال مالی جاری محقق شده است. همچنین شرکت ۴۲۰ میلیون سهم سرمایه گذاری نفت وگاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) را با قیمت هر سهم ۲,۶۵ تومان تحصیل کرده است. در منفی های بازار امروز معاملات بسیار خوب و شاخصتری را در نمادهای کگل، کچاد، وبصادر، زاگرس، ومعادن، فولاد، فجر، فارس وخارزم و پارسان مشاهده کردیم.

فردا یکشنبه ۶ میلیارد سهم معادل ۲۰ درصد شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات با نماد وسپهر به روش ثبت سفارش عرضه اولیه خواهد شد و هر شخص حقیقی و حقوقی میتواند ۱,۱۰۰ سهم در قیمت ۱۰,۱۰۰ ریال ثبت سفارش نماید. سرمایه شرکت ۳۰۰۰ میلیارد تومان (۳۰ میلیارد عدد سهم) و سهامدار کنترلی شرکت بانک صادرات ایران با ۹۹.۷ درصد مالکیت میباشد. سهم سرمایه گذاریهای وسپهر از منظر بهای تمام شده در شرکت های بورسی تقریبا ۲ برابر سهم سرمایه گذاری در شرکت های غیربورسی است. در پرتفوی بورسی سه نماد وبصادر با ۲۴% ، ثمسکن با ۱۹% و مفاخر با ۹% بیشترین درصد از بهای تمام شده پرتفوی بورسی و مجموعا ۳۴ درصد از بهای تمام شده کل پرتفو را تشکیل میدهند. نمادهای آرین، وخارزم و شستا دیگر نمادهای پرتفوی بورسی شرکت هستند. اما در پرتفوی خارج بورسی انرژی سپهر ( و حق تقدم آن) و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ۵۵ درصد از بهای تمام شده پرتفوی خارج بورسی و ۱۹ درصد از کل را تشکیل داده است. ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت براساس قیمت تابلو سهام در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۰,۳۴۵ میلیارد تومان و ارزش افزوده پرتفوی خارج بورسی شرکت براساس فایل ارزشگذاری تامین سرمایه امین ۲۰,۳۹۸ میلیارد تومان برآورد شده که با در نظر گرفتن حقوق صاحبان سهام به مبلغ ۴,۳۸۸ میلیارد تومان در آخرین ترازنامه شرکت NAV هر سهم وسپهر ۱,۱۷۱ تومان برآورد میگردد.

 

یادداشت روزانه چهارشنبه 26 شهریور 99 :

 

بازار نقدی بورس:

شاخص کل: 1,704,096.38 (39504.10)

ارزش معاملات: 17,798 میلیارد تومان

حجم معاملات: 17.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر مثبت: «فارس»، «فولاد» و «فملی»

 

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,920.59 ( 469.93)

ارزش معاملات: 5,418 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر مثبت: «کگهر»، «بپاس» و « مارون»

 

ارزش معاملات خرد بورس (با حذف بلوک و اوراق): 14 هزار و 34 میلیارد تومان (14034 میلیارد تومان)

 

خالص تغییر مالکیت بورس تهران: 498 میلیارد تومان حقوقی به حقیقی

 

 در انتهای بازار    

 تعداد  صفهای  خرید:  ۹۱

تعداد صفهای فروش:  ۲۱۵

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۱۴۰

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۱۰۲

تعداد نمادهای منفی بورس: ۱۸۵

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۷۲

یادداشت روزانه  سه شنبه 25 شهریور 99 ، در روز جاری شاخص کل  با رشد  بیش از ۵۷ هزار واحد همراه شد،  همانطور که انتظار داشتیم امروز بازار پویا تر از دیروز بود و تعداد بیشتری از نمادهایی که قفل در صف فروش بودند باز شده و به تعادل رسیدند، برخی نیز با صف های خرید همراه شدند ، البته همچنان بخشی از بازار در صف فروش قرار داشتند، انتظار داریم در صورت تداوم روند افزایش تقاضا، بیشتر صف های فروش به حالت تعادل برسند

 در صورت قرار گرفتن شاخص کل  بالای محدوده ۱/۷۹۰/۰۰۰ واحد می توان امید وارد بود موج صعودی جدیدی با هدف کوتاه مدت سقف قبلی (محدوده ۲/۱۱۰/۰۰۰ واحد) شروع شده است

شاخص کل: ۵۷۵۶۱ واحد رشد داشت (۳/۵۸%)

شاخص هموزن: ۳۵۰۵ واحد رشد داشت (۱/۲۶ %)

عدد شاخص کل: ۱/۶۶۵/۰۷۳ واحد رسید.

 

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص:

 تاپیکو ،فارس ،فولاد ،فملی ،کگل

مارون ،آریا ،میدکو ،کگهر ،شگویا

 

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص:

ثشاهد ،امید ،خودرو ،وملی ،خزامیا

کرمان ،بمپنا ،تبرک،بساما ،افرا

 

پربیننده ترین نماد :

فملی ،فولاد ،وبملت ،وبصادر ،وغدیر ،وتجارت ،خگستر

دی ،ذوب ،شگویا ،آریا ،زاگرس ،سمگا،مادیرا

 

بازار نقدی بورس:

شاخص کل: 1,667,258.83 (59672.01)

ارزش معاملات: 10,722 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.2 میلیارد سهم

 

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,450.66 ( 437.11)

ارزش معاملات: 7,772 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.3 میلیارد سهم

 

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس:

حدود ۱۳۰/۰۰۰ میلیارد ریال

 

حجم معاملات بورس و فرابورس:

۱۱/۸۴۳ میلیارد برگ سهم

 

گزارش روزانه دوشنبه ۲۴شهریور۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۲۹,۲۲۹واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۶۰۷,۴۸۹واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۳۵،۹۷۳میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۲۶۰واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۲،۸۸۷واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۶هزار و ۸۶۰تومان و یورو ۲۷هزار و ۷۸۸تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۱۹۷هزار تومان معامله شد.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۳٫۷۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۱۰،۵۱۰ریال پایان یافت. «وبملت» با ۳٫۶۳درصد افزایش در قیمت ۶،۰۰۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با ۳٫۷۷درصد مثبت در قیمت پایانی ۳,۳۰۰ریال افزایشی بود. «وبصادر» با ۴٫۷درصد افزایش در قیمت ۳,۷۹۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۹۳واحد افزایش به ۹,۱۱۶واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۳،۲۴۰واحد افزایش به مقدار ۹۱،۳۵۰ رسید. در این گروه سهم «جم» امروز با ۴٫۶۸درصد افزایش در قیمت ۴۴،۴۹۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۲درصد افزایش معامله شد و به قیمت ۱۵۳،۲۱۰ریال رسید. «شیران» با ۲٫۲۸درصد کاهش به قیمت ۳۳،۳۷۰ریال رسید. «شیراز» با  ۴٫۵۸درصد مثبت شد و با قیمت ۶۴،۸۰۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۴٫۸۲درصد مثبت شد و با قیمت ۸۶،۵۱۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۴۵،۱۰۵واحدی به مقدار ۱،۲۰۶،۷۳۲واحد رسید. «ذوب» امروز ۳٫۵۴درصد افزایش داشت و با قیمت ۶،۴۶۷ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۸،۶۷۰ریال ۴٫۵۴درصد مثبت بود. «فملی» ۴٫۱۷درصد مثبت بود و در قیمت ۳۳،۷۵۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۴٫۲۳درصد مثبت بود و در قیمت ۴۹،۰۵۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۴,۳۱۴واحد کاهش داشت و به مقدار ۳۳۹،۸۶۶ رسید. امروز «خبهمن» در قیمت ۲۸،۴۳۰ریال ۴٫۹۸درصد منفی شد. «خمحرکه» در قیمت ۹،۸۶۰ریال ۲٫۴۷درصد منفی شد. «خزامیا» در قیمت ۱۸،۲۰۰ریال ۴٫۹۶درصد منفی شد. «خفنر» ۰٫۱۴درصد منفی در قیمت ۲۱،۱۶۰ریال به پایان رسید. «خموتور» نیز در محدوده صفر درصد منفی بود و به قیمت ۱۴،۰۰۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۷،۲۲۱واحد کاهش به ۶،۶۵۱،۰۷۱واحد رسید. در این گروه شرکت «شسپا» با ۳٫۷درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۲۱،۰۴۰ریال افزایش یافت. همچنین سهم «ونفت» با ۴٫۵۴درصد افزایش در قیمت ۱۴،۰۵۰ریال پایان یافت. شرکت «شنفت» در محدوده صفر درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۶۵،۱۳۰ریال افزایش یافت.

 

یادداشت روزانه 23 شهریور99 ، معاملات بورس اوراق بهادار تهران به شرح زیر بود:

 

بازار نقدی بورس:

شاخص کل: 1,578,185.78 ( 5568.48-)

ارزش معاملات: 10,601 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر مثبت: «کگل»، «فولاد» و «فارس»

سه نماد با بیشترین اثر منفی: «فملی»، «حکشتی» و «رمپنا»

 

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,783.14 ( 14)

ارزش معاملات: 2,736 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیشترین اثر مثبت: «مارون»، «آریا» و «هرمز»

سه نماد با بیشترین اثر منفی: «ذوب»، «شگویا» و «میدکو»

 

تابلوی بورس و فرابورس بدون در نظر گرفتن معاملات اوراق مشارکت و معاملات بلوکی = 11.842 میلیارد تومان

افزایش 16 درصدی نسبت به معاملات روز کاری گذشته

ارزش معاملات در 4 نماد #وبملت #دارایکم #فملی #فولاد = 4.583 میلیارد تومان معادل 39% کل ارزش معاملات خرد

 

تعداد  صفهای  خرید:  ۴۹

تعداد صفهای فروش:  ۳۶۹

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۶۲

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۶۹

تعداد نمادهای منفی بورس: ۲۷۹

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۲۰۲

 

یادداشت روزانه شنبه ۲۲شهریور۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۲۷,۴۸۴واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۵۸۳,۷۶۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۲۱,۹۶۹میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۴۲۴واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۶,۵۳۹واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۳هزار تومان و یورو ۲۷هزار و ۲۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۱۷۰هزار تومان معامله شد.

گروه بانکی:

در این گروه امروز «وبملت» با ۱۳٫۱۳درصد بازگشایی شد و به ۵,۶۹۰ریال رسید. «وپاسار» با ۴٫۵۱درصد مثبت در قیمت پایانی ۱۰,۱۹۰ریال پایان یافت. «وسینا» با ۱٫۱۲درصد افزایش در قیمت ۱۲,۶۶۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با ۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۳,۱۵۰ریال افزایشی بود. «وبصادر» با ۴٫۸۲درصد افزایش در قیمت ۳,۴۸۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۱۴۵واحد کاهش به ۸,۹۴۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۳,۳۴۴واحد افزایش به مقدار ۸۷,۵۱۰ رسید. در این گروه سهم «جم» امروز با ۵درصد افزایش در قیمت ۴۰,۶۸۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با یک درصد افزایش معامله شد و به قیمت ۱۴۴,۱۴۲ریال رسید. «شیران» با ۱٫۹درصد افزایش به قیمت ۳۹,۵۳۰ریال رسید. «شیراز» ۴٫۹۴درصد مثبت شد و با قیمت ۶۲,۰۷۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۵درصد مثبت شد و با قیمت ۸۲,۰۷۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۴۹,۴۵۴واحدی به مقدار ۱,۱۶۴,۶۴۲واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۰۸درصد افزایش داشت و با قیمت ۶,۴۷۲ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۷,۵۶۰ریال ۴٫۹درصد مثبت بود. «فملی» ۴٫۹۵درصد مثبت بود و در قیمت ۳۲,۸۹۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۴٫۹۵درصد مثبت بود و در قیمت ۴۷,۷۲۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۵,۵۸۸واحد کاهش داشت و به مقدار ۳۴۵,۶۴۰ رسید. امروز «خبهمن» در قیمت ۳۰,۰۲۰ریال ۴٫۷۶درصد منفی شد. «خمحرکه» در قیمت ۱۰,۲۶۰ریال ۴٫۷۴درصد منفی شد. «خزامیا» در قیمت ۱۹,۲۵۰ریال ۱٫۴۸درصد منفی شد. «خفنر» در محدوده صفر درصد منفی در قیمت ۲۱,۲۰۰ریال به پایان رسید. «خگستر» نیز در محدوده ۴٫۶۱درصد منفی بود و به قیمت ۶,۲۱۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۵,۹۸۱واحد افزایش به ۶,۶۶۶,۲۳۰واحد رسید. در این گروه شرکت «شبهرن» با ۱٫۸۵درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۶۹,۴۳۰ریال کاهش یافت. همچنین سهم «شسپا» با ۳٫۴۶درصد افزایش در قیمت ۲۱,۲۳۰ریال پایان یافت. شرکت «شنفت» با ۲٫۵۸درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۶۶,۰۶۰ریال افزایش یافت.

 

یادداشت روزانه چهارشنبه ۱۹شهریور۱۳۹۹،در روز جاری شاخص کل با ۱۳,۶۸۵منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۵۵۶,۳۲۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز ۱۳۷,۲۹۷میلیارد ریال بود. شاخص کل هم‌وزن با ۵,۲۷۰واحد منفی به مقدار ۴۲۶,۹۸۰واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «اخابر» و «حکشتی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۲هزار و ۷۴۴تومان و یورو ۲۶هزار و ۹۵۲تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۳۳۳هزار تومان معامله شد.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۲,۶درصد منفی در قیمت پایانی ۹,۷۵۰ریال پایان یافت. «وبصادر» با ۰,۶درصد کاهش در قیمت ۳,۳۲۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با ۱,۶۴درصد منفی در قیمت پایانی ۳,۰۰۰ریال کاهشی بود. «وسینا» با ۴,۸۶درصد کاهش در قیمت ۱۲,۵۲۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۸۵واحد کاهش به ۹,۰۹۲واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۵۳۹واحد افزایش به مقدار ۸۴,۱۶۲ رسید. در این گروه سهم «جم» امروز با ۳,۷۸درصد رشد در قیمت ۷۸,۱۷۰ریال پایان یافت. «پارسان» با ۰٫۴۸درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۲۴,۸۱۰ریال رسید. «شیران» با ۴٫۱درصد کاهش به قیمت ۳۴,۸۷۰ریال رسید. «شیراز» با ۲٫۵۵درصد مثبت و با قیمت ۵۹,۱۵۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۴٫۳درصد مثبت شد و با قیمت ۷۸,۱۷۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۱۹,۱۶۲واحدی به مقدار ۱,۱۱۵,۲۳۶واحد رسید. «فجر» امروز ۱٫۴۹درصد کاهش داشت و با قیمت ۵۱,۰۰۰ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۶,۷۴۰ریال ۲٫۲۸درصد منفی بود. «فملی» ۱٫۱۴درصد منفی بود و در قیمت ۳۱,۳۴۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۱٫۲درصد منفی بود و در قیمت ۴۵,۴۷۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۳,۳۳۱واحد کاهش داشت و به مقدار ۳۵۱,۲۴۸ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۱۱,۵۲۰ریال ۱٫۹۶درصد منفی شد. «خمحرکه» در قیمت ۱۰,۷۷۰ریال ۲٫۷۱درصد منفی شد. «خبهمن» در قیمت ۳۱,۵۲۰ریال ۱٫۵۶درصد منفی شد. «خفنر» ۰٫۰۹درصد منفی در قیمت ۲۱,۲۱۰ریال به پایان رسید. «خموتور» نیز در محدوده صفر درصد منفی بود و به قیمت ۱۴,۰۱۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۲۰,۰۰۰واحد کاهش به ۶,۶۶۰,۲۷۷واحد رسید. در این گروه شرکت «شبهرن» با ۴٫۸۸درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۷۰,۷۴۰ریال کاهش یافت. همچنین سهم «شسپا» با ۴٫۴۲درصد کاهش در قیمت ۲۰,۵۲۰ریال پایان یافت. شرکت «شنفت» با ۰٫۰۹درصد مثبت و به قیمت ۶۴,۴۱۰ریال کاهش یافت.

یادداشت روزانه سه‌‌شنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹،شاخص کل در روز جاری با کاهش ۳۷,۱۴۵ واحدی به ارتفاع ۱,۵۷۰,۰۴۹ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۷۴,۲۵۱ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۴,۵۸۸ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «فارس» و «فولاد» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «مارون» داشته است. همچنین در بازار فرابورس مبلغ ۳۴,۳۶۶ میلیارد ریال مربوط به انواع اوراق مرابحه عام دولت بوده است.
علی صحرایی خبر داد که نمادهای «خودرو» و «شستا» فردا بازگشایی نخواهند شد و بازگشایی نمادهای این شرکت ها شفافیت بیشتری را می طلبد. پیش از این اعلام شده بود که نماد این شرکت ها روز سه شنبه بازگشایی می شوند، اما اینک بالاترین مقام اجرایی بورس تهران خبر داده که نمادها آماده بازگشایی نیستند.
سخنگوی دولت اعلام کرد یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی در جهت پایداری بازار بورس قرار می‌گیرد.
گروه محصولات شیمیایی:
«زاگرس» در قیمت ۱۳۸,۹۲۰ ریال ۱٫۳ درصد منفی شد. «آریا» در قیمت ۱۳۰,۷۵۸ ریال صف فروش داشت. «شگویا» در قیمت ۱۵,۱۹۸ ریال صف فروش ۱۱۸ میلیونی داشت. «نوری» صف فروش کم حجمی در قیمت ۱۵۵,۱۴۰ ریال داشت. «پارسان» در قیمت ۲۴,۹۳۰ ریال با صف فروش ۱۰ میلیونی به کار خود پایان داد. تعداد ۲۰ میلیون سهم نیز معامله شد.
گروه کانه‎های فلزی:
صف فروش «کگل» در قیمت ۱۹,۰۰۰ ریال چندین بار جمع شد و در پایان ۱٫۸ میلیون سهم در صف باقی ماند. صف فروش «کچاد» نیز یک بار جمع شد و در پایان سهم در قیمت ۱۶,۲۹۰ ریال صف فروش ۱٫۹ میلیونی داشت. «کگهر» و «کنور» نیز صف فروش داشتند. صف فروش «ومعادن» در قیمت ۱۴,۹۷۰ ریال به ۳۹ میلیون سهم رسید.
گروه بانکی:
همه نمادهای این گروه امروز منفی و صف فروش بودند. «وبصادر» در قیمت ۳,۳۴۰ ریال که ۱۷۶ میلیون سهم نیز معامله شد، در پایان با صف فروش ۴۴۰ میلیونی به کار خود پایان داد. «وتجارت» صف فروش ۸۰۲ میلیونی در قیمت ۳,۰۵۰ ریال داشت. «وپاسار» در قیمت ۹,۶۸۰ ریال صف فروش ۲۱ میلیونی داشت و تعداد ۲۸ میلیون سهم نیز معامله شد. صف فروش «ونوین» در قیمت ۴,۳۰۰ ریال به ۱۴۳ میلیون سهم رسید.
گروه فلزات اساسی:
همه نمادهای این گروه به جز «فنورد» منفی و صف فروش بودند. «فملی» در قیمت ۳۱,۷۰۰ ریال صف فروش ۲۳۵ میلیونی داشت. «فولاد» در قیمت ۱۷,۱۳۰ ریال با صف فروش ۲۹۰ مییلیونی به کار خود پایان داد. «کاوه» در قیمت ۱۸,۶۹۰ ریال صف فروش ۱۱ میلیونی داشت.
گروه خودرو:
در غیاب «خودرو»، «خساپا» با صف فروش ۱٫۲ میلیاردی در قیمت ۲,۸۱۰ ریال روبرو بود. صف فروش «خبهمن» در قیمت ۳۰,۴۵۰ ریال به ۱۴۸ میلیون سهم رسید. «ورنا» صف فروش ۵۸ میلیونی در قیمت ۱۲,۴۶۰ ریال داشت

یادداشت روزانه یکشنبه ۱۶شهریور۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با  ۵,۸۴۷ واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۶۴۷,۸۵۵ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷۱,۲۶۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۳,۴۷۱ واحد منفی بود و به مقدار ۴۴۱,۷۹۰ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «فولاد» داشتند.

در شروع بازار امروز دلار نیما در سامانه بانک مرکزی ۲۱,۴۹۳ تومان درج شد. در بازار آزاد هم دلار از ۲۴,۸۰۰ تومان گذشت. دلار نیما در سه هفته اخیر با شیب تندتری رشد کرده است. در دوره های گذشته همواره به این صورت بوده که پس از هر موج افزایشی در دلار، گروهایی از بازار که تاثیر مستقیم از افزایش نرخ دلار میگرند (صادرات محورها و فروشندگان در بورس کالا) اولین موج صعودی بازار را تشکیل میدهند و موجهای بعدی صعود در گروه هایی که نرخ رقابتی و تورمی و سپس نرخ حمایتی دارند تشکیل میشود. بازار امروز از نظر شکل معاملات به دو دسته کلی تقسیم بندی میشد که ناشی از همین رفتار بازار است.گروه اول که معاملات را مثبت و یا با صف خرید آغاز کردند شامل سهام کامودیتی متکی بر فروش صادراتی و فروش در بورس کالا و هلدینگ های مربوط به آنها که همگی تاثیرات مثبت مستقیم از نرخ دلار میگیرند و برخی سهم های گروه بانکی که عموما مورد حمایت دستوری قراردارند. گروه دیگر که عموم سهام بازار را شامل میشد و امروز هم در دامنه منفی معامله میشدند. مقایسه شاخص کل و شاخص هم وزن نیز موید همین مطلب است. شاخص کل امروز متاثر از سهام بزرگ گروه اول مثبت بود در حالی که عموم سهم های بازار و شاخص هم وزن در دامنه منفی بسته شدند.

در ادامه تعدیل پالایشگاه ها گزارشات سه ماهه شپنا،شبندر و شاوان روی کدال قرار گرفت. در شپنا فروش تعدیل شده ۷ درصد افزایش و بهای تمام شده ۳ درصد کاهش داشته و نهایتا موجب شده تا (۵۹۲) میلیارد تومان زیان ناخالص به ۵۶۳ میلیارد تومان سود ناخالص تبدیل شود. در شاوان در اثر ۵ درصد کاهش فروش و ۱۰ درصد کاهش بهای تمام شده نهایتا ۲۰۵ میلیارد تومان زیان ناخالص با ۳۲ درصد کاهش به ۱۳۶ میلیارد تومان زیان ناخالص تبدیل شده است. و سود هر سهم با ۹۷ درصد افزایش نسبت به گزارش تعدیل نشده ۸۶۰ ریال گزارش شده است. فروش شبندر در گزارش تعدیل شده سه ماهه تقریبا بدون تغییر، بهای تمام شده ۷.۵درصد کاهش یافته و ۲,۱۷۴ میلیارد تومان زیان ناخالص به ۱,۳۶۵ میلیارد تومان زیان کاهش یافته است. سود خالص هر سهم با ۷۲ درصد رشد از ۳۱۱ ریال به ۵۳۶ ریال رسیده است.

در گروه های مختلف بازار گزارشات افزایش سرمایه شرکت ها عموما از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی در حال ارسال به کدال است و در چند هفته گذشته شدت گرفته است. فولای ۱۳۴ درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را به مجمع پیشنهاد داده است. تلیسه بلاخره مجوز افزایش سرمایه ۱۳۲۷ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را دریافت کرد و بنوعی این خبر ناجی سهم شد. با انتشار دریافت مجوز افزایش سرمایه سهم دو روز اخیر در صف خرید معامله میشود. ومعلم هم مجوز ۱۸۰ درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را دریافت کرد. بیمه تجارت نو با نماد بنو نیز یک افزایش سرمایه جذاب ۲۸۲ درصدی از سود انباشته را به مجمع فوق العاده پیشنهاد داده است. فلامی مجوز افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی و خودکفا مجوز افزایش سرمایه ۵۲۸ درصدی هر دو از سود انباشته را دریافت کردند. قند قزوین اعلام کرد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی مورد موافقت سهامدار عمده قرار گرفته است. وسپه ۳۰ درصد افزایش سرمایه از سود انباشته و ۴۹ درصد از مطالبات و آورده نفدی را به مجمع پیشنهاد داده است. بیمه ملت هم که قبلا افزایش سرمایه از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را تصویب کرده بود در مجمع سالانه اعلام کرده که مهرماه این افزایش سرمایه روی کدال خواهد رفت. شرکت سرمایه گذاری جامی با نماد وجامی ۵۸ درصد افزایش سرمایه از سود انباشته دارد.

رشد قیمت جهانی متانولپس از گذشت حدود ۶ ماه، موجب شد تا متانول سازان بورس مورد توجه قرار گیرند. امروز زاگرس و شخارک معاملات خوبی داشتند. البته متانول کار سختی برای عبور از سطح ۲۰۰ دلار دارد و باید قیمت جهانی در هفته های آینده زیر نظر باشد.

سهم های گروه فولادی امروز هم از جمله سهمهایی بودند که بیشتر مورد توجه بازار قرار داشتند. فولاد مبارکه فخوز و ذوب را در گزارشات چند روز گذشته برررسی کردیم. هرمز هم بدلیل جهش قیمت جهانی اسلب میتواند بیشتر مورد توجه بازار قرار گیرد. آخرین نرخ های جهانی اسلب صادراتی ایران به ۴۲۵-۴۱۵ دلار در هر تن رسیده است. در بازار سرمایه هرمز بیشترین فروش اسلب را در اختیار دارد.