در قسمت گزارشات روزانه مطالبی در مورد وضعیت شاخص کل ، خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام اعم از سیاسی ، قوانین جدید و تاثیر آنها بر صنایع مختلف ، حجم و ارزش معاملات بازار ، نرخ های جهانی ،نرخ ارز و طلا و تاثیر هر یک از این اخبار بر بازار سهام بررسی می گردد.

یادداشت روزانه دوشنبه 3 آذر ماه 99

 

شاخص کل 1,375,538 واحد (16690+) %1.23+

شاخص هم وزن 387,614 واحد (4923+) %1.29+

شاخص 30 شرکت بزرگ %1.49+

شاخص کل فرابورس 16,682 واحد (207+) %1.26+

ارزش معاملات خرد

تابلوی بورس و فرابورس بدون در نظر گرفتن معاملات اوراق مشارکت و معاملات بلوکی = 14.074 میلیارد تومان

کاهش 17 درصدی نسبت به معاملات روز کاری گذشته

ارزش معاملات در 4 نماد شستا،خودرو ،وتجارت ،دارایکم = 2.801 میلیارد تومان معادل 20% کل ارزش معاملات خرد

ورود / خروج نقدینگی = 571+ میلیارد تومان

صرافی ملی ۵۰ تومان از نرخ دلارش کاست

دلار صرافی ملی: ۲۵،۵۵۰ تومان

در انتهای بازار   

 تعداد  صفهای  خرید:  ۲۲۰

تعداد صفهای فروش:  ۹۷

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۲۳۱

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۱۵۱

تعداد نمادهای منفی بورس: ۱۰۹

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۲۳

یادداشت روزانه یکشنبه 2 آذر 99 ، شاخص کل با اصلاح بیش از ۷۶۰۰ واحد همراه شد، و همچنان در محدوده مقاومتی ۱/۳۶۰/۰۰۰ الی ۱/۳۰۰/۰۰۰ واحد قرار گرفته است، و در تلاش برای خروج از این محدوده مقاومتی که با توجه با افزایش حجم معاملات روزانه انتظار داریم بزودی از این محدوده خارج شود و به مسیر صعود خود به طور آهسته ادامه دهد

معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز گذشته با حجم سنگین عرضه‌ها مواجه بود. عطش فروشی که در یک ساعت پایانی معاملات روز شنبه در بازار شکل گرفته بود، از همان دوره پیش‌گشایش معاملات امروز، در بازار تاثیر گذاشت به نحوی که در یک ساعت ابتدایی معاملات، شاخص‌کل افت 28 هزار واحدی را تجربه کرد. اما ادامه روند بازار با افزایش تقاضا و در نتیجه آن، افزایش ارزش معاملات خرد همراه بود.

با معامله بیش از 1300 میلیارد تومان، «شستا» رکوردار ارزش معاملات امروز بودنکته قابل تامل دیگر این که بعد از مدت‌ها «دارایکم» نتوانست در بین نمادهایی که بیشترین ارزش معاملات را داشتند، رتبه‌ای بهتر از جایگاه هشتم به دست آورد. در سوی دیگر همانند روز گذشته خودروسازان رکورددار بیشترین حجم معاملات بودند. «خساپا» برای دومین روز پیاپی با جابه‌جایی بیش از 3 میلیارد و 460 میلیون سهم، بیشترین حجم معاملات را داشت و چندین بار صف خرید را تجربه کرد. در مقابل اگرچه بیش از 3 میلیارد سهم از «خودرو» دادوستد شد اما این غول خوردوسازی کشور، امروز چند بار صف فروش را تجربه کرد. در گروه بانک نیز که پس از خودرویی‌ها، حجم معاملات بالایی داشت شرایط به گونه‌ای بود که هم شاهد صف خرید در نمادی همانند «وتجارت» بودیم و هم شاهد صف فروش در نماد «دی».

جدای از گروه‌ها و نمادهای بزرگ و تاثیرگذار، این روزها گروه‌های کوچک‌تر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. در معاملات امروز نیز گروه قندوشکر، زراعت و خدمات وابسته، دارویی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فنی مهندسی و ... وضعیت به مراتب بهتری نسبت به کلیت بازار داشتند. در نهایت ارزش معاملات خرد به بیش از 17 هزار میلیارد تومان رسید که اگرچه نسبت به روز شنبه کمتر است اما بیانگر بهبود کلی معاملات در روزهای اخیر دارد.  با افت 7688 واحدی شاخص‌کل، نماگر بازار همچنان در میانه‌های کانال یک میلیون و 300 هزار واحد قرار دارد.

   

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس:

حدود ۱۸۵/۰۰۰ میلیارد ریال

حجم معاملات بورس و فرابورس:

۱۹/۹۷۵ میلیارد برگ سهم

 

 شاخص کل: ۷۶۸۸ واحد اصلاح داشت ( ۰/۵۶- %)

شاخص هموزن: ۸۸۱ واحد اصلاح داشت ( ۰/۲۳- %)

عدد شاخص کل: ۱/۳۵۸/۸۴۷ واحد رسید

 

بیشترین تاثیر مثبت برشاخص:

فملی ،کچاد ،شپنا ،کگل،فخوز

،تلیسه ،کگهر،زاگرس ،فرابورس ،غگیلا

 

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص:

فارس ،فولاد ،شستا ،تاپیکو ،فخوز

،هرمز ،صبا ،وسپهر ،ذوب ،دی

 

 

 

یادداشت روزانه شنبه 1 آذر ماه 99 ، اولین روز آذر ماه با رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی شاخص کل به پایان رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید  ارزش معاملات  خرد امروز بازار سرمایه 21850 میلیارد تومان بود که بالاترین رقم در نیمه دوم سال محسوب می شود.

بیشترین تاثیر مثبت در شاخص: فملی،  شستا، کگل، شپنا، وامید، وتجارت، کچاد

صرافی ملی دلار را  ۲۵۹۵۰ تومن اعلام کرد

در انتهای بازار     

 تعداد  صفهای  خرید:  ۹۳

تعداد صفهای فروش:  ۱۷۵

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۱۳۲

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۱۰۷

تعداد نمادهای منفی بورس: ۲۰۷

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۶۹

یادداشت روزانه چهارشنبه 28 آبان‌ماه ،  آخرین روز معاملاتی هفته و آبان ماه در حالی به پایان رسید که شاخص‌ها برای 6 روز متوالی سبزپوش‌اند. در ابتدای معاملات امروز شاهد افزایش تقاضا در بسیاری از نمادها به ویژه نمادهای شرکت‌های بزرگ بودیم. این روند تا پایان معاملات تداوم یافت و درنهایت شاخص کل بورس با رشد 48 هزار و 453 واحدی معادل 3.7 درصد به عدد 1.345 میلیون واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز امروز رشد 6694 واحدی معادل 1.7 درصد را تجربه کرد. در فرابورس نیز علیرغم افزایش فشار فروش در بسیاری از نمادهای بازار پایه اما شاهد سبزپوشی شاخص کل و رشد 298 واحدی بودیم. سه نماد بورسی «فارس»، «فولاد» و «فملی» و فرابورسی«ذوب»، «صبا» و «هرمز» بیشترین اثر مثبت را بر دو شاخص کل ‌بورس و فرابورس داشتند.

 سبزپوش شدن و افزایش نرخ‌ها در بازارهای جهانی (پس از انتشار خبر پیدایش واکسن‌ کرونا)، کاهش نگرانی از افزایش نرخ سود بین بانکی در پی یادداشت دیروز رییس کل بانک مرکزی، مصوبات جدید شورای عالی بورس و بازگشت معاملات روزانه به روال گذشته، بهبود در عملکرد شرکت‌ها در پی انتشار گزارش‌های ماهانه و فصلی و جذابیت قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها، بازگشایی و بهبود نقدشوندگی در نمادهای بزرگ متوقف شده و از همه مهم‌تر افزایش قابل توجه ارزش معاملات و حجم دادوستدها از جمله مهم‌ترین عوامل بازگشت اعتماد مجدد به بازار سهام و سبزپوش شدن شاخص‌هاست.

 در جریان دادوستدهای امروز معاملات بورسی شاهد تشکیل صف خرید به ارزش 3361 میلیارد تومانی  54.5 درصد از نمادهای بورسی هستیم. دو نماد خودرویی «خساپا» و «خودرو» و نماد «شپنا» بیشترین حجم صف خرید را دارند. همچنین  13.7 درصد از نمادهای بورسی صف فروش به ارزش 985 میلیارد تومان را تشکیل دادند. نماد استانی «وسخراش» امروز نیز بیشترین حجم صف فروش را داشت.

 در معاملات فرابورس (تابلو اصلی فرابورس و بازار پایه) نیز شاهد تشکیل صف خرید 28 درصد از نمادهای فرابورسی به ارزش 268 میلیارد تومان و صف فروش 52.8 درصد از نمادها به ارزش 1219 میلیارد تومان هستیم. دو نماد «فبستم» بیشترین حجم صف خرید و «وملت» بیشترین حجم صف فروش را در این بازار دارا بودند. در مجموع معاملات امروز بورس و فرابورس 64 درصد نمادها در محدوده مثبت و 30.7 درصد از نمادها در محدوده منفی معامله شدند.

 در سه روز اخیر شاهد افزایش قابل توجه تقاضا برای خرید سهام از سوی سهامداران خرد هستیم. این امر می‌تواند بیانگر بازگشت اعتماد مجدد به بورس برای سهامداران باشد، البته همچنان باید در انتظار روزهای آتی معاملات و ثبات بیشتر در بازار سهام بود. امروز نیز سهامداران حقیقی در جبهه خریداران تحرکات بسیار مثبتی داشتند، بدین ترتیب  ۱۰۸۲ میلیارد تومان از سبد حقوقی‌ها به پرتفوی حقیقی‌ها انتقال پیدا کرد.

 ارزش معاملات کل بورس و فرابورس امروز از 25 میلیارد تومان عبور کرد، ارزش معاملات خرد بورس (با حذف معاملات بلوکی و عمده)  نیز ۸۳۴۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته اندکی کاهش داشت. در این بین «دارایکم» بیشترین ارزش معاملات را داشت.

یادداشت روزانه سه شنبه 27 آبان 99 ، بورس اوراق بهادار تهران برای پنجمین روز متوالی، امروز را نیز سبزپوش به پایان رساند. علیرغم اینکه معاملات امروز با قدرت‌نمایی خریداران آغاز شد و شاخص کل بورس توانست تا 35 هزار واحد معادل 2/7 درصد رشد را تجربه و مجددا از مرز 1.3 میلیون واحد عبور کند، در ادامه معاملات بازگشایی نماد معاملاتی «شستا»، با تاثیر منفی 13.4 هزار واحدی از سقف روزانه شاخص کاست و درنهایت شاخص کل بورس با رشد 23108 واحدی معادل 1/8 درصد با بازگشت به عدد 1.296 میلیون، معاملات امروز را به پایان رساند.

شاخص کل هموزن اما از ابتدا تا انتهای معاملات با افزایش تقاضا در بیشتر نمادها همراه بود و در پایان رشد 1.2 درصدی را تجربه کرد. شاخص کل فرابورس نیز 251 واحد افزایش یافت. سه نماد بورسی «فولاد»، «فملی» و «فارس» و سه نماد فرابورسی «صبا»، «هرمز» و «ذوب» بیشترین تاثیر را در سبزپوش ماندن دو شاخص کل بورس و فرابورس داشتند.

در این بین مصوبات جدید شورای عالی بورس که شب گذشته اعلام شد (این‌جا بخوانید) و همچنین پست اینستاگرامی امروز عبدالناصر همتی (این‌جا بخوانید) که علاوه بر تایید مصوبات شورای عالی بورس، اعلام کرد که نرخ سود بین بانکی حداکثر 20 درصد خواهد بود.  تاثیر مثبتی در روند معاملات بورس امروز داشتند.

نماد معاملاتی شرکت تامین اجتماعی شستا که از 16 شهریور ماه تاکنون متوقف بود، امروز بازگشایی شد. توقف این نماد نقدشوندگی سهام که "ازجمله مهم‌ترین فاکتورهای بنیادی در انتخاب سهام است"، را تحت تاثیر قرار داده و عاملی برای تردید سهامداران بود. پس از انتخاب بازارگردان که عامل اصلی توقف نماد معرفی شده بود، بالاخره «شستا» نیز به گردونه معاملات بازگشت. این نماد که با افت بیش از 19 درصد بازگشایی شد در پایان معاملات با افت 15.3 درصدی با تشکیل صف خرید 95 میلیون سهمی همراه بود. اما همانطور که گفته شد تاثیر منفی 13.4 هزار واحدی بر شاخص کل داشت.

در جریان داد و ستدهای امروز همانند روز گذشته سهامداران خرد بیشتر از سهامداران عمده متقاضی خرید سهام بودند. به طوری که شاهد انتقال 796 میلیارد تومان از سبد حقوقی‌ها به پرتفوی حقیقی‌ها بودیم. ارزش معاملات کل بورس و فرابورس امروز حدود 20 هزار میلیارد تومان بود که بیانگر چرخش نقدینگی و دست به دست شدن سهام شرکت‌ها برای جلوگیری از رکود در بازار سهام است. ارزش معاملات خرد بورس (با حذف معاملات بلوکی و عمده) 9371 میلیارد تومان است. که «شستا»، «دارایکم» و «خودرو» بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 تعداد  صفهای  خرید:  ۱۸۰

تعداد صفهای فروش:  ۱۲۹

تعداد نمادهای مثبت بورس: ۲۲۱

تعداد نمادهای مثبت فرابورس: ۱۴۶

تعداد نمادهای منفی بورس: ۱۲۸

تعداد نمادهای منفی فرابورس: ۱۲۹

یادداشت روزانه دوشنبه ۲۶آبان ۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۱۶،۳۸۹واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱٫۲۷۳٫۷۴۷واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۲۹٫۰۱۵میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۵۳۳واحد مثبت بود و به مقدار ۳۷۰٫۱۳۹واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «خودرو» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۵هزار و ۹۰۰تومان و یورو ۳۰هزار و ۶۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۸۹۰هزار تومان معامله شد.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۳٫۲۱درصد مثبت در قیمت پایانی ۹٫۳۲۰ریال پایان یافت. «وپارس» با ۳٫۳۶درصد افزایش در قیمت ۳٫۰۸۰ریال پایان یافت. «وخاور» امروز با ۳درصد مثبت در قیمت پایانی ۹٫۵۸۰ریال کاهشی بود. «وبصادر» با ۴٫۲۴درصد افزایش در قیمت ۲٫۹۵۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۰۰واحد افزایش به ۷٫۳۴۸واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۸۵واحد افزایش به مقدار ۷۹٫۳۴۳واحد رسید. در این گروه سهم «جم» امروز با ۰٫۶۷درصد افزایش در قیمت ۴۰٫۷۰۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۰٫۹۴درصد افزایش معامله شد و به قیمت ۱۶۴٫۱۴۸ریال رسید. «شیران» با ۴درصد کاهش به قیمت ۲۸٫۶۶۰ریال رسید. «شیراز» با کمتر از یک درصد مثبت شد و با قیمت ۴۸٫۹۸۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۰٫۱۷درصد منفی شد و با قیمت ۸۰٫۵۱۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۲۳٫۰۹۹واحدی به مقدار ۸۷۴٫۹۵۰واحد رسید. «ذوب» امروز ۱٫۲۳درصد افزایش داشت و با قیمت ۴٫۵۱۶ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۲٫۹۷۰ریال ۲٫۴۵درصد مثبت بود. «فملی» ۴٫۲۴درصد مثبت بود و در قیمت ۲۲٫۸۴۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۲٫۹۴درصد مثبت بود و در قیمت ۳۷٫۱۴۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۶٫۷۷۵واحد کاهش داشت و به مقدار ۲۹۴٫۵۳۵ رسید. امروز «خودرو» در قیمت ۳٫۶۵۰ریال ۴درصد مثبت شد. «خمحرکه» در قیمت ۵٫۸۸۰ریال ۳٫۴۵درصد منفی شد. «خساپا» در قیمت ۲٫۳۸۰ریال ۳٫۹۳درصد مثبت شد. «خموتور» ۰٫۰۵درصد منفی در قیمت ۱۹٫۵۴۰ریال به پایان رسید. «خفنر» نیز در محدوده صفر درصد منفی بود و به قیمت ۱۹٫۵۴۰۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۳۱٫۶۷۷واحد افزایش به ۴٫۰۳۷٫۴۰۷واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با ۴٫۱درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۲۶٫۹۰۰ریال افزایش یافت. همچنین سهم «شپنا» با ۳٫۴۸درصد افزایش در قیمت ۱۳٫۶۷۰ریال پایان یافت. شرکت «شبندر» در ۴٫۰۵مثبت پایان یافت و به قیمت ۲۴٫۹۲۰ریال کاهش یافت.

یادداشت روزانه یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹، در روز جاری ، شاخص کل ۹۷۱۵٫۴۴ واحد افزایش یافت و به مقدار ۱,۲۵۷,۳۶۴٫۳۶ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷ هزار میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم وزن ۶۶  واحد افزایش یافت و به مقدار  ۳۶۹۵۹۹  واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «تاپیکو» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بازار سرمایه امروز برای سومین روز پیاپی صعودی بود. دقایق ابتدایی بازار پس از پیش گشایش شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار بخصوص سهم های بزرگ شاخص ساز بودیم. صف خرید نمادهای فملی خودرو شتران وبملت فارس فولاد و فخوز رشد ۲۰ هزار واحدی شاخص را در نیم ساعت ابتدای بازار رقم زدند. طبیعی بود که در اواسط تایم معاملات حجم عرضه ها افزایش یابد. افزایش عرضه برخی از سهم ها را وارد دامنه منفی کرد و سرعت رشد شاخص را گرفت و حجم و ارزش معاملات بطرز قابل توجهی افزایش یافت. در مجموع بازاری سبز و پرعرضه را در روز جاری پشت سرگذاشتیم. ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که در چند هفته اخیر بی سابقه بود. شنیده شده که با دستور سازمان بورس فروش سهام عدالت که این روزها یکی از دغدغه های اصلی فعالان بازار بوده حتی بصورت بلوکی هم متوقف شده که خبر خوبی برای بازار است.

صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار را ۲۶,۴۰۰ تومان درج کرد. در سامانه نیما هم قیمت دلار با اندکی افزایش به ۲۶ هزار تومان نزدیک شد. در بازار غیر رسمی ارز از روز گذشته تا امروز شاهد افت تدریجی قیمت هستیم تا حدی که امروز قیمت فروش اسکناس در صرافی ملی از قیمت بازار غیر رسمی اندکی بالاتر بود.

امروز در بورس کالا ۴۰۰۰ تن کاتد مس شرکت ملی صنایع مس با قیمت پایه ۱۷۵.۷ میلیون تومان در هر تن عرضه شد و از این مقدار ۲۰۰۰ تن با قیمت پایه معامله شد. قیمت پایه امروز ۲.۶ درصد پایینتر از آخرین عرضه کاتد بوده ولی ظاهرا خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت پایه در عرضه هفته های آینده هستند. نرخ پایه امروز همچنان ۱۸ درصد از متوسط نرخ فروش کاتد در مهرماه بالاتر است و هنوز روند ماهانه نرخ فروش نزولی نشده است.

در بین فولادسازان امروز تقریبا همه نمادها با صف خرید بازگشایی شدند ولی بعد از عرضه صف های خرید در ابتدای بازار ذوب، هرمز و کاوه وارد دامنه منفی شدند. فولاد و فخوز متعادل و مثبت بودند و ارفع سهم پرتقاضای گروه بود که به صف خرید رسید.

یادداشت روزانه شنبه ۲۴آبان۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۲۶,۵۱۶واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۲۴۷,۵۹۱واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۰۴,۱۲۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۴٫۵۲۳واحد مثبت بود و به مقدار ۳۶۹,۵۲۷ واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «خودرو» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۶هزارو ۹۵۰تومان و یورو ۳۱هزار و ۸۸۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۲۳۴هزار تومان معامله شد.

در اخبار داشتیم:

ریس جمهور از اعمال محدودیت‌های شدید از ابتدای آذر ماه در سراسر کشور خبر داد.

بعضی از رسانه‌ها از برکناری ریس سازمان خصوصی‌سازی خبر دادند.

روابط عمومی بانک مرکزی از ارایه ایران چک صد هزار تومانی و ده هزار تومانی جدید خبر داد.

گروه بانکی:

در این گروه امروز «وبصادر» با ۴٫۶۲درصد رشد به ۲,۷۲۰ریال رسید. «وپاسار» با ۴٫۸۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۸,۸۷۰ریال پایان یافت. «وسینا» با ۴٫۵۱درصد رشد در قیمت ۸,۸۱۰ریال پایان یافت. «وبملت» امروز با ۴٫۶۴درصد مثبت در قیمت پایانی ۴,۵۱۰ریال افزایشی بود. «وپارس» با ۴٫۷۸درصد افزایش در قیمت ۲,۸۵۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۴۷واحد افزایش به ۶,۹۷۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۱٫۲۲۸واحد افزایش به مقدار ۸۰,۴۲۴ رسید. در این گروه سهم «پارس» امروز با ۵درصد مثبت در قیمت ۱۳۳,۴۵۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۴٫۹۳درصد رشد معامله شد و به قیمت ۱۶۲,۶۶۱ریال رسید. «پاکشو» با کمتر از یک درصد افزایش به قیمت ۹۰,۳۰۰ریال رسید. «شیراز» ۴٫۰۸درصد مثبت شد و با قیمت ۴۸,۴۸۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۴٫۴درصد مثبت شد و با قیمت ۷۹,۴۰۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۳۴,۴۶۸واحدی به مقدار ۸۲۶,۲۵۸واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۶درصد رشد داشت و با قیمت ۴,۴۳۰ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۲,۳۱۰ریال ۴٫۶۸درصد مثبت بود. «فملی» ۴٫۹۸درصد مثبت بود و در قیمت ۲۰,۸۸۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۵درصد مثبت بود و در قیمت ۳۴,۶۹۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۸٫۰۸۴واحد افزایش داشت و به مقدار ۲۸۲,۲۷۸ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۶,۴۵۰ریال ۱٫۹درصد مثبت شد. «خمحرکه» در قیمت ۶,۲۸۰ریال ۴٫۱۵درصد مثبت شد. «خاهن» در قیمت ۳۳,۷۷۰ریال ۲٫۰۶درصد منفی شد. «خودرو» با ۴٫۹۲درصد مثبت در قیمت ۳,۴۱۰ریال به پایان رسید. «خساپا» نیز ۳٫۸درصد مثبت بود و به قیمت ۲,۱۹۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۹۵٫۴۲۵واحد افزایش به ۳,۸۶۰,۴۹۲واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۴٫۶۲۵درصد افزایش پایان یافت و به قیمت ۲۳,۵۴۰ریال رسید. همچنین سهم «شتران» با ۴٫۹۲درصد افزایش در قیمت ۱۰,۰۳۰ریال پایان یافت. شرکت «شبریز» با ۴٫۷۶درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۲۵,۵۵۰ریال افزایش یافت.

 

یادداشت روزانه سه‌‌شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ ، در روز جاری شاخص کل بورس با کاهش ۳,۲۲۶ واحدی به ارتفاع ۱,۲۱۱,۹۳۸ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۱۰۲,۵۱۷ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۱,۲۰۲ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «کگل» و «کچاد» و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد «کگهر» داشته است. امروز در بازار بورس مبلغ ۴,۱۰۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات «دارا یکم» بوده است. همچنین در بازار فرابورس مبلغ ۲۱,۴۴۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات اوراق «مرابحه عام دولت» بوده است.

 

در جلسه امروز آقای دکتر رزم حسینی وزیر صمت و آقای دکتر اکبری رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تفاهم شد که موضوع  قانون فولاد از دستور کار خارج شود. لذا موضوع اعمال مالیات بروی صادرات فولاد نیز عملا منتفی می‌شود.

 همچنین در خبرها داشتیم بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار، لاستیک های سواری تولید شده با مواد اولیه ارز نیمایی، در چارچوب ضوابط سازمان حمایت، مشروط بر اینکه تولید و فروش آن (زنجیره توزیع) در سامانه جامع تجارت ثبت شود، رأساً توسط واحدهای تولیدی قیمت گذاری شوند.

 خبر دیگر اینکه با تغییر اولویت ارزی شکر از گروه یک به گروه دو، ارز مورد نیاز برای واردات «شکر» از ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تغییر یافت.

 رئیس سازمان بورس خبر داد: با توجه به توقف طولانی مدت نماد معاملاتی «شستا» ، سازمان به شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد تا هر چه سریعتر این نماد و سایر نمادهای متوقف را تعیین تکلیف کند.

 

گروه خودرویی:

«خودرو» در قیمت ۳,۱۸۰ ریال ۲٫۶ درصد مثبت شد. «خساپا» در قیمت ۲,۱۰۰ ریال کمتر از یک درصد مثبت بود. «خپارس» صف خرید ۴۳ میلیونی در قیمت ۶,۰۴۰ ریال داشت. «ورنا» در قیمت ۸,۲۱۰ ریال صف فروش ۲۸ میلیونی داشت. «خگستر» اوایل بازار در قیمت ۳,۰۵۰ ریال صف فروش شد و در پایان نیز صف فروش جمع شد.

 

گروه فلزات اساسی:

«فولاد» کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۱۱,۶۰۰ ریال رسید. «فملی» در محدوده ۲٫۳ درصد مثبت به قیمت ۱۹,۵۰۰ ریال رسید. «ذوب» اوایل بازار در قیمت ۴,۲۱۷ ریال صف فروش شد و چندین بار صف آن جمع شد. تعداد ۲۶۳ میلیون سهم ذوب امروز معامله شد. «فخوز» در قیمت ۳۲,۱۲۰ ریال ۱٫۶ درصد مثبت بود. «فاسمین» کار خود را در محدوده منفی کامل در قیمت ۱۱,۹۶۰ ریال به پایان برد. «ارفع» در قیمت ۱۲,۳۱۲ ریال بیش از دو درصد منفی بود.

 

گروه پالایشی:

همه نمادهای این گروه صف فروش و یا منفی بودند. در غیاب «شپنا»، امروز «شبندر» اوایل بازار در قیمت ۲۲,۶۲۰ ریال صف فروش ۱۸ میلیونی تشکیل داد. «شبریز» در قیمت ۲۴,۶۳۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید. «شتران» ۳٫۵ درصد منفی شد و به قیمت ۹,۴۰۰ ریال رسید. «شاوان» در قیمت ۸۴,۶۶۴ ریال صف فروش کم حجمی داشت.

 

گروه بانکی:

«وبصادر» در قیمت ۲,۵۸۰ ریال صف فروش ۱۶۶ میلیونی تشکیل داد. «وبملت» کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۴,۲۹۰ ریال رسید. «وپاسار» در محدوده ۱٫۳ درصد مثبت به قیمت ۸,۴۷۰ ریال رسید. «وپست» در قیمت ۱۰,۶۹۰ ریال صف خرید شد و اواسط بازا صف آن عرضه و مجددا اواخر بازار به محدوده مثبت کامل رسید. «وپارس» در قیمت ۲,۶۸۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید ولی صف فروش آن اواخر بازار جمع شد.

 

یادداشت روزانه دوشنبه ۱۹آبان۱۳۹۹، در روز جاری شاخص کل با ۲۵،۳۶۹واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۲۱۵,۱۵۶واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۰۰٫۶۸۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۲٫۷۹۴واحد منفی بود و به مقدار ۳۶۶٫۰۸۰واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «کگل» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۴هزار و ۸۰۰تومان و یورو ۲۹هزار و ۳۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۲۶۶هزار تومان معامله شد.

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۳٫۷درصد منفی در قیمت پایانی ۸،۳۳۰ریال پایان یافت. «وپارس» با ۴٫۷۳درصد کاهش در قیمت ۲،۸۲۰   ریال پایان یافت. «وبملت» امروز با ۳٫۶۱درصد منفی در قیمت پایانی ۴،۲۷۰ریال کاهشی بود. «وبصادر» با ۴٫۹۱درصد کاهش در قیمت ۲٫۷۱۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۰۹واحد کاهش به ۶،۷۶۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۹۸۸واحد کاهش به مقدار ۷۸،۶۳۱ رسید. در این گروه سهم «پارس» امروز با ۴٫۴۹درصد کاهش در قیمت ۱۲۰،۶۹۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۰٫۰۶درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۱۵۱،۶۰۶ریال رسید. «شیران» با ۰٫۳۴درصد کاهش به قیمت ۳۲،۳۱۰ریال رسید. «شیراز» با ۲٫۷۳ درصد منفی شد و با قیمت ۴۸،۰۵۰ریال به پایان رسید. «جم پیلن» امروز ۱٫۳۸درصد مثبت شد و با قیمت ۷۴،۱۸۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۲۹،۹۹۶واحدی به مقدار ۷۷۷،۰۵۰واحد رسید. «ذوب» امروز ۴٫۹۵درصد کاهش داشت و با قیمت ۴،۴۳۸ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۱۱،۵۴۰ریال ۴٫۱۵درصد منفی بود. «فملی» ۴٫۶درصد منفی بود و در قیمت ۱۹،۰۶۰ریال به پایان رسید. «فخوز» نیز ۲٫۸۳درصد منفی بود و در قیمت ۳۱،۶۱۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۴،۹۵۵واحد کاهش داشت و به مقدار ۲۶۸،۴۳۳ رسید. امروز «خودرو» در قیمت ۳،۱۰۰ریال ۲٫۸۲درصد منفی شد. «خمحرکه» در قیمت ۶،۳۱۰ریال ۰٫۳۲درصد منفی شد. «خساپا» در قیمت ۲،۰۸۰ریال ۴٫۱۵درصد منفی شد. «خگستر» ۴٫۷۵درصد منفی در قیمت ۳،۲۱۰ریال به پایان رسید. «ورنا» نیز در محدوده صفر درصد منفی بود و به قیمت ۸،۶۴۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۰۵،۰۸۸واحد کاهش به ۳٫۸۴۷٫۹۸۸واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با ۳٫۷۹درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۲۵٫۹۲۰ریال کاهش یافت. همچنین سهم «شتران» با ۴٫۹۸درصد کاهش در قیمت ۹٫۷۴۰ریال پایان یافت. شرکت «شبندر» در ۴٫۹۹درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۲۳٫۸۱۰ریال کاهش یافت.