در قسمت گزارشات روزانه مطالبی در مورد وضعیت شاخص کل ، خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام اعم از سیاسی ، قوانین جدید و تاثیر آنها بر صنایع مختلف ، حجم و ارزش معاملات بازار ، نرخ های جهانی ،نرخ ارز و طلا و تاثیر هر یک از این اخبار بر بازار سهام بررسی می گردد.

امروز شاخص کل بورس با ۳۷ هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن هم در پایان بازار با ۱۰ هزار واحد افت در کانال ۴۳۹ هزار واحد قرار گرفت.

نمادهای فولاد، کگل و فملی امروز بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بازار سهام گذاشتند و بیشترین تراکنش هم برای شستا، فولاد و خودرو ثبت شد. در پایان بازار امروز بیشترین حجم معامله را فولاد، خساپا و خودرو داشتند.

ارزش معاملات بورس امروز به هفت هزار و ۳۲۲ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش معاملات خرد امروز بازار هم حدود ۶۳۰۰ میلیارد تومان ثبت شد. امروز از ۶۸۵ نماد حاضر در بازار ۲۵۶ نماد در صف فروش و ۵۵ نماد در صف خرید بودند.

امروز شاخص کل بورس امروز با ۸۶۶۵ هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحد قرار گرفت. همچنین شاخص هم‌وزن هم امروز با ۱۴۴۹ واحد منفی در محدوده ۴۵۰ هزار واحد قرار گرفت.

در پایان بازار امروز ارزش کل معاملات به پنج هزار و ۵۶۵ میلیارد تومان رسید و این رقم نسبت به چند هفته گذشته کاهش چشمگیری را داشته است. هفته گذشته ارزش معاملات تا ۱۴ هزار میلیارد تومان هم رسیده بود اما روند اصلاحی یک هفته گذشته مانع از روند صعودی ارزش معاملات شد.

در بازار امروز بیشتر نمادها افت قیمت را تجربه کردند این مساله فقط برای گروه‌های بزرگ بازار نبود و گروه‌های کوچک هم با روندی منفی به کار خودشان پایان دادند.

 

گروه فلزات اساسی، شیمیایی‌ها و بانک‌ها امروز با تحرکات ناامید کننده‌ای بودند و در پایان بازار هم بیشتر نمادهای این گروه‌ها قرمزپوش به کار خودشان پایان دادند. در این میان گروه خودرویی اما روند مثبت‌تری را داشت و عمده نمادهای این گروه با تحرکات مثبت به کار خودشان پایان دادند.

امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از پنج هزار و ۶۹۵ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین حدود ۴۱۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی و رشد بیش از سه درصد ۱۱۸نماد و افت بیش از سه درصد ۱۵۹نماد اتفاق افتاد.

بر اساس آمار‌های معاملاتی، در نیمه اول بازار در روز جاری بیشتر شاخص‌های بورس با افزایش مواجه بودند. شاخص کل با ۲۱۷۳۰ واحد افزایش معادل ۱.۴۷ درصد به یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۹۵۵ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۵۴۲۵ واحد افزایش معادل ۱.۴۷ درصد به ۳۷۳ هزار و ۷۳۵ واحد، شاخص کل هم وزن با ۷۹۱۰ واحد افزایش معادل ۱.۷۸ درصد به ۴۵۱ هزار و ۹۱۳ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۴۹۹۱ واحد افزایش معادل ۱.۷۸ درصد به ۲۸۴ هزار و ۶۶۲ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۲۲۳۰ واحد افزایش معادل ۱.۴۴ درصد به دو میلیون و ۲۶۵ هزار و ۶۱۷ واحد، شاخص بازار اول با ۱۹۴۱۲ واحد افزایش معادل ۱.۷۶ درصد به یک میلیون و ۱۲۲ هزار و ۹۴۶ واحد و شاخص بازار دوم با ۳۲۸۶۵ واحد افزایش معادل ۱.۱۳ درصد به ۲ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۹۷ واحد رسید.

شاخص کل بورس امروز با ۴۰ هزار و ۴۶۶ واحد کاهش رقم یک میلیون و ۴۸۹ هزار واحد را ثبت کرد.

شاخص کل با معیار هم‌وزن هم ۱۳ هزار و ۲۸۵ واحد کاهش یافت و به رقم ۴۵۰ هزار و ۵۹ واحد رسید.

در این بازار ۷۶۷ هزار معامله به ارزش ۶۱ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال انجام شد.

در بازار امروز ۵۶ نماد بورسی مثبت و ۳۳۰ نماد منفی بودند که از میان آنها معدنی و صنعتی گل گهر، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان ، معدنی و صنعتی چادر ملو نسبت به سایر نمادها تاثیر منقی روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص فرابورس هم ۴۱۰ واحد نزول کرد و تا رقم ۲۲ هزار و ۴۰۰ واحد کاهش یافت.

معامله گران این بازار ۴۰۷ هزار معامله به ارزش ۹۸ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال انجام دادند

به طور کلی ۶۸ نماد فرابورسی مثبت و ۱۸۱ نماد منفی بودند که از میان آنها پلمیر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گهرزمین، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی تندگویان و بانک دی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی روی فرابورس گذاشتند.

شاخص کل بورس امروز با ۴۵۱۰ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۵۳۰ هزار واحد را ثبت کرد. این درحالی است که شاخص کل با معیار هم وزن ۲۷۵۳ واحد کاهش یافت و به رقم ۴۶۳ هزار و ۳۴۵ واحد رسید.

معامله گران این بازار، ۸۳۹ هزار معامله به ارزش ۶۹ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال انجام دادند.

در معاملات امروز ۱۲۵ نماد مثبت و ۲۶۶ نماد منفی بودند که از میان آنها ملی صنایع مس ایران، گروه مپنا، پتروشیمی پردیس، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، فراوری معدنی اپال کانی پارس و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

شاخص کل فرابورس هم با ۴۲ واحد افزایش به ۲۲ هزار و ۸۱۱ واحد رسید.

در این بازار ۶۰۰ هزار معامله به ارزش ۱۰۶ هزار و ۹۸۴ میلیارد ریال انجام شد.

به طور کلی ۹۴ نماد فرابورسی مثبت و ۱۴۶ نماد منفی بودند که از میان آن ها پتروشیمی زاگرس، فرابروس ایران، بیمه پاسارگاد و فولاد هرمزگان جنوب نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل سهامی ذوب آهن اصفهان، شرکت آهن و فولاد ارفع و بانک دی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

امروز گرچه یک عرضه اولیه شرکت کیمیاتک در بورس تهران و عرضه اولیه فولاد سیرجان در فرابورس انجام شد، اما بورس تهران روند نوسانی به خود گرفته و در پایان معاملات با افزایش ۲ هزار و ۹۴۹ واحد به رقم یک‌میلیون و ۵۲۶ هزار و ۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن ۷۴۷ واحد افزایش یافته و به رقم ۴۶۶ هزار و ۹۵ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۶ میلیون و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۸.۷ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۴ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۷ هزار و ۶۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، اما میزان افزایش زیر یک‌درصد بود، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت بورس با معیار وزنی ارزشی فقط ۱۹ صدم درصد افزایش یافتند و این دو شاخص در معیار هم‌وزن ۱۶ صدم درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۶ صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱۸ صدم درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس تنها ۲ دهم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای شستا، چادرملو، پتروشیمی نوری،‌پالایشگاه نفت بندرعباس، گلگهر و صنعتی معدنی صبانور بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد دارویی برکت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل ۱۰۲ واحد رشد کرده و به رقم ۲۲ هزار و ۷۶۸ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۲۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۳ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق م الی در قالب۱.۴ میلیون فقره معامله و به ارزش ۷ هزار و ۳۶۲ مییارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، فرابورس و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس، نمادهای پتروشیمی مارون، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، نیروی برق دماوند و اعتباری ملل بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌ند.

امروز برای اولین‌بار دو عرضه اولیه یکی در بورس و دیگری در فرابورس انجام شد. با این وجود روند بازار نوسانی بوده و در نهایت با رشد ۲ هزار و ۹۴۹واحد روبه‌رو شد.

شاخص کل بورس در معاملات بازار سرمایه با ۱۵ هزار و ۴۰۳ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۵۲۳ هزار واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۴۲۵۶ واحد کاهش یافت و رقم ۴۶۵ هزار و ۳۵۱ واحد را ثبت کرد.

در این بازار یک میلیون معامله به ارزش ۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال انجام شد.

از میان، نمادهای بورسی ۱۰۴ نماد مثبت و ۲۹۰ نماد منفی بودند که توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری غدیر و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه، شاخص کل فرابورس نیز با ۹۹ واحد نزول تا رقم ۲۲ هزار و ۶۶۵ واحد کاهش یافت.

در این بازار ۸۷۴ هزار معامله به ارزش ۱۳۳ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال انجام شد.

از میان نمادهای فرابورسی ۸۵ نماد مثبت و ۱۶۸ نماد منفی بودند که بیمه پاسارگاد و سرمایه گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پلیمر آریاساسول، سهامی ذوب آهن اصفهان، فولاد هرمزگان جنوب، فرابورس ایران و سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

یادداشت روزانه شنبه 23 مرداد ماه 1400 ، شاخص کل بورس تهران امروز در پایان معاملات سرخپوش شد و با افت 3 هزار و 700 واحدی در سطح یک میلیون و 480 هزار واحد قرار گرفت.

شاخص کل هم‌وزن اما برخلاف شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 342 واحدی به 422 هزار و 681 واحد رسید.  فرابورس نیز به 21  هزار و 306 واحد رسید.

«فارس»، «فملی» «رمپنا» سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر منفی رابر  شاخص بورس  داشتند و «پارس»، « شتران» و « خودرو»  نمادهای سبز بازار امروز بودند.

«سپید »، «شستا » و «خودرو» سه نماد پرتراکنش بورس امروز بودند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز 9 هزار میلیارد تومان بود و ارزش معاملات فرابورس نیز به بیش از 7 هزار میلیارد تومان رسید

یادداشت روزانه چهارشنبه 20 مرداد 1400 ، شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 30 هزار و 700 واحد رشد کرد و به عدد یک میلیون و 484 هزار واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 4100 واحدی به 422  هزار و 331 واحد رسید. شاخص فرابورس  نیز  21  هزار و 212 واحد را ثبت کرد.

نمادهای«فارس »، «فولاد» و « شستا»  بیشترین اثر در رشد شاخص  داشتند. «پاکشو»، «اپال» و «برکت» سه نمادی بودند که مانع از رشد بیشتر  شاخص  شدند.

ارزش معاملات بورس حدود  9800 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس  6600 میلیارد تومان بود.

یادداشت روزانه سه شنبه 19 مرداد 1400 ، امروز شاخص‌ کل به بالای نیمه کانال 1.4 میلیونی صعود کرد و بازدهی پائیز سال گذشته را احیا کرد.

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی 10 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 20 هزار و 595 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 453 هزار و 796 واحد رسید.

روند تغییرات شاخص هم‌وزن نیز صعودی بود و در پایان معاملات با رشد 5 هزار و 421 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 418 هزار و 170 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس 340 واحد بالا آمد و به رقم 20 هزار و 789 واحد رسید.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 23 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 8 هزار و 740 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 113 روز کاری گذشته از 27 بهمن 1399 تا به امروز است. 

ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد افزایش یافت و 471 میلیارد تومان شد.

بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 768 میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز افزایش 140 درصدی داشت.