اخبار از گوشه و کنار بازار

 

- روز گذشته قیمت دلار نیما بر اساس متوسط حواله یورو 21.300 تومان بوده است. دلار بازار آزاد 23.830

- در بازارهای جهانی شاخص دلار به 91.8 سقوط کرد. ضعف شاخص دلار منجر به تقویت کامودیتی ها در مقابل آن می شود به همین دلیل نفت برنت 45.7 دلار هر بشکه، کاتد مس 6760 دلار، شمش روی 2560دلار و بالاخره آلومینیوم بالای 1800 دلار معامله شد.

- در بورس کالا، اوره 3.55میلیون تومان معامله شد.

- متوسط قیمت آپارتمان در تهران از 23میلیون تومان عبور کرد. این نشان می دهد که بازدهی این طبقه از دارایی نسبت به سایر بازارها طی مرداد بالاتر بوده است.

- روز گذشته، حقوقی هایی که اقدام به عرضه صف شستا در روز چهارشنبه کرده بودند، به میزانی بیش از فروش قبلی، خرید انجام دادند.

- لاوروف: آماده میانجیگری بین ایران و آمریکا هستیم وزیر خارجه روسیه گفت، در صورت آمادگی ایران و آمریکا، مسکو آماده است به مذاکرات مستقیم میان دو طرف کمک و شرایط برگزاری آن را ایجاد کند/اقتصاد انلاین

- خواجه نصیری می گوید "از این به بعد در بازار شاهد روندی که صعودی اکید و نزولی اکید باشد، نخواهیم بود. با افزایش فعالیت‌های بازارگردانی، بازار از تصمیم‌گیری بر اساس صف‌های خرید و فروش رها خواهد شد."

- معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران می گوید "۲۳ درصد صادرات ما به کشور  عراق و ۲۴ درصد هم به کشور چین انجام می‌شود. همکنون 88درصد مرزهای ایران باز است."

- سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید "بنا داریم تا طرح عرضه ۶ میلیون مسکن در بلندمدت و چیزی شبیه مسکن مهر را با رفع ایرادات این پروژه کلان بین مجلس و دولت نهایی کرده و مصوب کنیم."

- امروز حدود 140هزار تن شمش فولاد در بورس کالا عرضه می شود که هرچند حجم سنگینی است اما با تقویت دلار داخلی انتظار استقبال ازان وجود دارد.

- متانکس قیمت متانول خود را 15دلار هر تن افزایش داد.

- قیمت پلی پروپیلن در گرید نساجی روند صعودی قوی دارد. علت این است که در تولید ماسک استفاده می شود. این گرید در ایران به 28میلیون تومان هر تن رسیده است.

- قیمت پروپان و بوتان 360دلار هر تن.

- بکهنوج، دجابر، ساربیل، غویتا، شیران...افزایش سرمایه می دهند.

- لسرما در تلاش است تا برای تولید کولر گازی با وزارت نیرو به توافق برسد. در غیر این صورت هم تولید را آغاز می کند اما ممکن است به مقدار فروش دلخواه نرسد.

- کپارس افزایش نرخ فروش دریافت کرده است.

- همکنون پتروشیمی نوری 7.5درصد بالاتر از ظرفیت اسمی تولید می کند در حالی که سال گذشته در 97درصد ظرفیت اسمی فعال بوده است.

- جلسه کمیسیون مشترک برجام امرور در وین برگزار خواهد شد.

- بیمه ملت هم بالاخره سراغ تجدید ارزیابی رفت. استارت ارزیابی دارایی ها زده شد.

-  تولید آزمایشی 70 دستگاه از محصول پروژه K132 با تامین قطعات و اعمال بهبودهای لازم تا چند روز دیگر در گروه صنعتی ایران خودرو استارت می‌خورد.

- تقویت مس در بازارهای جهانی به این علت است که کرونا مقدار عرضه را بیش از تقاضا کاهش داده است.

- قیمت نفت‌خام برنت توانست به بالاترین سطح پنج ماه اخیر خود رشد کند که دلیل آن وعده کاهش 30 درصدی عرضه نفت امارات در اکتبر، تقویت قابل توجه بخش غیر خدماتی اقتصاد چین و کاهش ارزش دلار بوده است.

- روز گذشته ارزش معاملات خرد 28.3هزار میلیارد تومان. ورود پول حقیقی 595 میلیارد تومان. توجه به گروه فلزات اساسی. چند رشته ای ها مورد حمایت حقوقی. فملی، شبندر، فولاد، شپنا، وبصادر، تجارت مورد توجه حقیقی ها. شستا، اخابر،وگردش مورد حمایت حقوقی ها.