در اخبار امروز داشتیم:

 

1) قیمت ها در بورس کالا با شتاب تندی رشد می کنند. کریستال ملامین با قیمت پایه 137میلیون ريال 184میلیون ريال قیمت خورد. شمش بلوم 65-67میلیون ريال معامله شد، در حالی که قیمت پایه 56میلیون ريال بود. اوره در بازار داخلی به 28میلیون ريال رسیده است.

 

2) عبدالرضا شیخان می گوید با تواق صورت گرفته با وزارت صمت، تمام محصولات سیمانی با رشد 20درصد همراه شده است. وی می گوید تلاش می کنیم در مهرماه مجددا افزایش نرخ بگیریم.

 

3) شستا که از عرضه سیتا 1926میلیارد تومان سود به دست آورده حالا می خواهد شرکت دیگری به نام فیرمکو را در فرابورس عرضه کند.

 

4) قیمت شکر تحویل شده به صنایع 8700 تومان اعلام شد!

 

5) نیروگاه های مرتبط با سرمایه گذاری غدیر همچون گیلان و هرمز در بورس عرضه می شوند ضمنا  خود شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر هم آماده ورود به بازار بورس است.

 

6) سخنگوی دولت می گوید "نقش بورس پس از این دیگر کمرنگ نخواهد شد و همه دولت‌ها از این پس باید نیم‌نگاهی جدی به بورس داشته باشند"

 

7) دلار رسمی با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت دلار آزاد است. دلار نیمایی هفته گذشته به 16700 تومان رسید هرچند که دلار آزاد پشت خط 21000 تومان را هم دید.

 

8) سعید احدیان دستیار سیاسی رئیس مجلس می گوید "مدتی است عده ای با هدف تخریب مجلس یازدهم، می خواهند مجلس را رو به روی بازار سرمایه و بورس قرار دهند."

 

9) پتروشیمی بندرامام از زیرمجموعه های اصلی هلدینگ فارس، اقدام به تهیه اطلاعات مورد نیاز جهت عرضه سهام در بورس نموده  البته هنوز درخواست عرضه نداده است.

 

10) بیمه تجارت نو با نماد بنو، در مقابل مطالباتی که از سایپا دارد سها رایان سایپا، خاذین و کمک فنر ایندامین دریافت کرده است.

 

11) روز چهارشنبه گروه بانک و فلزات اساسی با ورود پول همراه بود در حالی که گروه دارو با خروج پول واجه شد/وبصادر، فملی، شتران، وتجارت، فولاد، تاپیکو با توجه حقیقی ها، شساخت و کگلح با توجه حقوقی ها همراه شد. شاخص 4.1درصد رشد کرد و به 1.612میلیون واحد رسید ضمنا ارزش معاملات خرد 17.8هزار میلیارد تومان بود و ورود پول حقیقی بدون سیتا 914میلیارد تومان بود.

 

12) موسسه فیچ ارزش تولیدات بخش معدن ایران در سال ۲۰۲۰ را بالغ بر ۵ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار اعلام کرده که ۸.۶۵ درصد بالاتر از رقم سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

 

13) وضعیت بد کرونا در شیلی به عنوان بزرگترین تولید کننده مس از یک طرف و  توافق شرکت تولید کنسانتره شیلی آنتافاگاستا با شرکت های چینی Tongling و Jiangxi  برای قیمت های نیمه اول سال آینده از طرف دیگر به رشد قیمت مس جهانی کمک کرده است.

 

14) ارزش شرکت های فیسبوک، آمازون، نتفلیکس، گوگل، مایکروسافت ، اپل و انویدیا در آمریکا برابر با GDP دو کشور آلمان+انگلستان است.

 

15) چین در بحث توافق تجاری، طی 6ماه نخست تنها 20درصد خرید خود از آمریکا را انجام داده و حدود 140میلیارد دلار باید در نیمه دوم خرید انجام دهد.

 

16) آمار اشتغال در آمریکا، آلمان و برخی دیگر از اقتصادها این هفته بهتر از انتظار ها بود. نرخ بیکاری آلمان 6.4درصد و آمریکا 11.1درصد اعلام شد ضمنا شاخص PMI اقتصادهای اروپایی و آمریکایی نیز بهتر از انتظارها بود و اکثر اقتصادها به بالای 50بازگشته اند.

 

17) موجودی هفتگی مخازن نفت آمریکا افت ۷.۱۹ میلیون بشکه ای دارد که نشان می دهد تقاضا پس از کرونا در حال بهبود است و عامل تقویت قیمت نفت جهانی است.

 

18) عراق می گوید اگر ترکیه حملات به شمال این کشور را متوقف نکند، روابط تجاری را قطع می کند خصوصا که تراز تجاری آنها 16میلیارد دلار مثبت است.

 

19) بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز، شنبه به مجمتع غنی‌سازی نطنز می آیند.

 

20) «جیمز بوسبرگ» قاضی فدرال آمریکا امروز دستور مصادره محموله‌های نفتی و توقیف چهار نفتکش ایرانی را که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، صادر کرده است.

 

21) اکونومیست می گوید  ترامپ با شعار تغییر در وضعیت تثبیت شده ، رای گرفت اما چنان کرد که حالا اولویت رای دهنده آمریکایی ثبات و تثبیت وضع است امری که جوبایدن میانه رو و معرف وضع تثبیت شده سابق ، نماد آنست . او گفته سفیدپوستان و سالمندان که رای خود را به ترامپ داده بودند حالا به سمت بایدن تمایل دارند.