لیست شرکت‌هایی که در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفتند

 

شرکت سهامی الیاف
شرکت فولاد کاوه اروند
شرکت به تام روانکار
شرکت نفت بهران
شرکت بازرگانی بهران
بن ریل
شرکت راه اهن شرقي بنياد سهامي خاص
شرکت نمایندگیهای کشتیرانی بنیاد
شرکت پالایش قطران ذغال سنگ
معدني دماوند
شرکت دی
شرکت نساجی حجاب شهرکرد
شرکت گسترش الکترونیک ایران
شرکت تولیدی ایران تایر
شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس
شرکت فولاد شرق کاوه
شرکت ملي ساختمان
شرکت حفاری شمال
شرکت صنعت چوب شمال
شرکت عمران و مسکن ایران
شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس
شرکت صنایع تجهیزات پارس سارایه
شرکت سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان
پایا سامان پارس
پایندان
شرکت پیوند تجارت آتیه ایرانیان
شرکت بازرگاني پيشگامان گسترش افق تجارت ايرانيان
شرکت مالی و سرمایه گذاری پیشرو ایران
شرکت ره نگار خوار میانه پارس
شرکت رامان
شرکت صنعتی دوده فام
شرکت تولیدی کارخانجات ریسندگی و بافندگی سلک باف
گروه صنایع شیشه و گاز
شرکت صرافی سینا
انرژی گستر سینا
مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سینا
گسترش پایا صنعت سینا
توسعه خدمات دریائی و بندری سینا
حمل و نقل سينا ريل پارس سهامي خاص
صنایع کاشی و سرامیک سینا
مهندسی و مديريت فناوران ساميک
صنایع شیمیایی تابکم
تالون
سيمان تهران
ترابری بین المللی تهران

مدیرعامل «شستا» گفت: تنها مشکل بازگشایی نماد شستا تعیین بازارگردان است و این مسئولیت به عهده سازمان تامین اجتماعی است، قرار بود سازمان تامین اجتماعی هفته پیش بازارگردان معرفی کند اما بنا به دلایلی به تعویق افتاده است.

محمد رضوانی‌فر در رابطه با بازارگردان نماد شستا گفت: سازمان تامین اجتماعی با بانک رفاه برای بازارگردانی این نماد در بازار سهام به توافق رسیده است و بعد از معرفی این بانک به عنوان بازارگردان هیچ مشکلی بر سرراه بازگشایی این نماد نخواهد بود و فردای معرفی بازارگردان بازگشایی می‌شود.
_تجارت نیوز

 همتی، رئیس کل بانک مرکزی:

ابتدای سال تصمیم گرفتیم یک درصد از سپرده قانونی را کاهش دهیم که این رقم بر اساس ریالی به ۲۵ میلیارد تومان می‌شد و به بانک‌ها تخصیص دادیم تا به مردم وام کم سود بدهیم.  این به معنای افزایش یا کاهش نرخ سود سپرده بانکی نیست.

سپرده قانونی از خلق پول بیشتر جلوگیری می‌کند و ارتباطی به سود بانکی ندارد. اوایل سال که بحث کرونا به کشور ورود کرد مردم و واحد‌های تولیدی به شدت به نقدینگی نیاز پیدا کردند.

با تدوین دستورالعمل‌ جدید برای رفع تعهد ارزی مشکلات دپو شدن کالا‌ها در گمرکات حل خواهد شد. در مورد کالا‌های دپو شده در گمرک دو مورد وجود دارد. یک سری اقلام کالا‌های ضروری و اساسی کشور است که توافق صورت گرفته از گمرکات تخلیه شوند و ما نیز در حال صدور گواهی تخصیص ارز هستیم.

هدف اصلی جلوگیری از خروج بی رویه ارز از کشور هست. منشا ارز باید مشخص شود و در توافق جدید این موضوعات دیده شده است./ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، مجمع عمومی خود را از روز چهارشنبه تا روز جمعه برگزار کرد و تصمیم گرفت تا ایران و کره شمالی را در فهرست سیاه خود نگاه دارد و محدودیت‌های سخت‌تری بر کشورهایی که در زمینه پولشویی و تامین تروریسم همکاری نمی کنند، اعمال کند.

حجت‌اله فیروزی؛سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس:

در جلسات مشترک اعضای کمیسیون صنایع و معادن، وزارت صنعت و خودرو سازان با فروش محصولات ایران خودرو و سایپا به نرخ ۵ درصد کمتر از قیمت بازار مخالفت کردند.

در مجموع با عرضه محصولات در بورس کالا موافقت شد.

در این جلسات راهکارهای کاهش قیمت خودرو مطرح و بررسی شد.

در وهله نخست خودروسازان و وزارت صنعت خواستار فروش خودرو با قیمت 5 درصد کمتر از قیمت بازار بودند که نمایندگان مجلس به صراحت مخالفت کردند./بورس پرس

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:
برنامه عرضه سهام شرکت‏های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه خواهد یافت.
دولت به دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه است.
برای توسعه روابط اقتصادی در حوزه های مختلف از انرژی تا فناوری، باید برنامه ‏ریزی ویژه‏ای انجام دهیم.
بر لزوم پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور تاکید می‌کنم.

 معاونت اقتصادی ایران خودرو در گفت و گو با همفکران خبر داد: صندوق بازارگردانی ایران خودرو با سرمایه هزار میلیارد تومان از هفته آینده کار خود را آغاز می کند. البته سهامداران از همین امروز حمایت از سهم را آغاز کرده اند.
 شهاب الدین شمس،  تاکید کرد: برای تمامی شرکتهای زیر مجموعه ایران خودرو با حجم و اندازه متناسب صندوق های بازارگردانی راه اندازی شده که همزمان با صندوق بازارگردانی ایران خودرو از هفته آینده کار بازار گردانی را آغاز می کنند.

نمایندگان مجلس با ۱۷۵ رای موافق، ۸۰ رای مخالف و ۹ رای ممتنع  از مجموع ۲۴۶ آرا ماخوذه؛ به رزم حسینی برای تصدی گری وزارت صنعت معدن و تجارت اعتماد کردند.

در جلسه ای که صبح امروز با حضور اعضای هییت عامل صندوق توسعه ملی و رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، سازوکار حمایت از بازار سرمایه با استفاده از سپرده گذاری یک درصد منابع صندوق توسعه ملی مورد تاکید قرار گرفت

صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را جهت سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد./تسنیم

مهلت پذیره‌نویسی صندوق ETF پالایشی که در ابتدا قرار بود ۱۹ شهریور ماه پایان یابد، هفته گذشته به مدت یک هفته تمدید شد و براساس تصمیم مسئولان، فردا (۲۶ شهریور ماه) آخرین مهلت پذیره‌نویسی این صندوق خواهد بود.

دارا دوم شامل سهام شرکت‌های پالایشگاهی، پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت تبریز (شبریز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندر عباس (شبندر) است که شیوه عرضه این صندوق مانند نخستین مرحله از عرضه صندوق سرمایه‌گذاری دولتی در نظر گرفته شد